Jak i czym odkamienić czajnik? Wystarczy 1,50 zł, by skutecznie pozbyć się osadu

Kamień na dnie czajnika sprawia, że woda wolniej się gotuje, staje się mętna, a my zużywamy więcej energii. Dodatkowo kawa czy herbata traci smak. Biały czy żółty osad to znak, że nadeszła pora na wyczyszczenie sprzętu. Sprawdź, czym odkamienić czajnik szybko i skutecznie.

Kamień w czajniku to zasługa twardej wody. W trakcie gotowania na dnie urządzenia i na grzałkach zaczyna tworzyć się osad z wapnia, który stopniowo pokrywa całe wnętrze czajnika. Woda staje się mętna, dłużej zajmuje jej zagotowanie, a my marnujemy czas i energię, ryzykując zwiększeniem rachunków za gaz czy prąd, a w końcu także uszkodzeniem urządzenia. To dlatego odkamienianie czajnika jest takie ważne. Jak to zrobić? Oto kilka porad.

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym i jak odkamienić czajnik? Szybki i prosty sposób na pozbycie się osadu

Najpopularniejszym domowym sposobem na odkamienianie czajnika jest sięgnięcie po kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. Wystarczy ok. 4 łyżki kwasku cytrynowego (lub całe opakowanie) albo sok wyciśnięty z połówki cytryny i wodę (maksymalną pojemność) umieścić w czajniku i zagotować. Po wszystkim odstaw urządzenie na kilka godzin, a następnie wylej wodę z cytryną, wypłucz wnętrze i zagotuj wodę raz jeszcze. Urządzenie powinno być idealnie czyste już po pierwszym czyszczeniu.

Świetny sposób na dokładne umycie ram okiennych. Potrzebny tylko jeden składnik Wetrzyj ocet w ramy okienne. Szybko pozbędziesz się uciążliwego problemu

Odkamienianie czajnika octem. Niezawodny sposób na trudne zabrudzenia

W przypadku trudnego do usunięcia osadu konieczne może być sięgnięcie po silniejsze metody. Kwasek cytrynowy może sobie bowiem nie poradzić z grubą warstwą kamienia. W takich sytuacjach warto użyć niezawodnego octu, który skutecznie upora się z kamieniem i zabrudzeniami. Jedyną wadą jest niestety przykry zapach produktu. Na szczęście woń szybko wietrzeje. Jak odkamienić czajnik octem?

  • Wodę i ocet w proporcji 1:1 (np. po 250 ml) wlej do czajnika zgodnie z jego pojemnością.
  • Zagotuj i odstaw na co najmniej 60 minut.
  • Roztwór wylej do zlewu.

Dokładnie wypłucz wnętrze czajnika i kilka razy zagotuj czystą wodę, by pozbyć się zapachu octu.

Katarzyna Cichopek Katarzyna Cichopek w sukience idealnej na sylwestra wygląda "zjawiskowo"

Więcej o: