Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu? Ma to wpływ nie tylko na samopoczucie, ale i zdrowie

Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu? To pytanie zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza w okresie zimowym. Okazuje się, że ma to ogromny wpływ na samopoczucie. Jeśli po przebudzeniu nie czujesz się dobrze, warto rozważyć zmiany. Dowiedz się, jaka wilgotność w domu jest prawidłowa.

Uczucie komfortu w mieszkaniu jest bardzo ważne. Jeśli po przebudzeniu nie radzisz sobie z kaszlem, suchą skórą a w pomieszczeniach jest gorąco, najwyższy czas wprowadzić zmiany. W trosce o zdrowe powietrze warto skupić się na utrzymaniu wilgotności i temperatury w pokojach na odpowiednim poziomie. Podjęcie działań wpłynie pozytywnie na zdrowie i lepszy sen, a na dodatek pomoże zmniejszyć wysokie rachunki za ogrzewanie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Mroźna zima a globalne ocieplenie. „Utrwaliło się oczekiwanie, że będzie tylko cieplej"

Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu? Nieprawidłowa odbija się niekorzystnie na meblach

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale najlepsza wilgotność powietrza waha się między 40 a 60%. Utrzymanie tej skali wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie, ale również i na meble oraz książki w pokojach. Okazuje się, że wilgotność i temperatura są od siebie zależne. Im cieplej w pokoju, tym mniej pary wodnej się w nim unosi. Jeśli w domu jest ciepło i wilgotno, na ścianach i sufitach szybko rozwiną się grzyby i pleśń, które spowodują infekcje skórne, alergie czy zawroty głowy. Z tego względu warto też zadbać o optymalne ocieplenie pomieszczeń. Należy jak najczęściej wietrzyć mieszkanie i nie dopuszczać do przegrzania.

Temperatura pomieszczeń również musi być prawidłowa. Wilgotność w domu to niejedyny wskaźnik dobrego samopoczucia

Temperatura w pomieszczeniach dziennych powinna się wahać między 20-22 stopniami Celsjusza. Nieco inaczej jest w przypadku sypialni. Dobrze, by pokój, w którym śpimy, był nieco chłodniejszy (około 18 stopni), dlatego dobrym nawykiem przed snem jest wietrzenie poprzez otwarcie okien na kilka minut. Najcieplej powinno być w łazience, gdzie się kąpiemy i zmieniamy ubrania. Warto nagrzać ją do 22-24 stopni. Mycie się w pomieszczeniu o niższej temperaturze może powodować przeziębienie.

Więcej o: