Abonament RTV. Będą kontrole w domach. Kary w 2023 zwiększą się nawet trzydziestokrotnie

W 2023 roku kontrolerzy będą mogli odwiedzić domy, w których znajdują się odbiorniki TV i radia. Kary zwiększą się nawet trzydziestokrotnie. Jak uchronić się przed grzywną i kto musi je zapłacić? Podpowiadamy, w jaki sposób uniknąć nieoczekiwanych kontroli i mandatów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Abonament RTV to opłata, o której często zapominamy. W 2023 roku warto jednak o niej pamiętać. Do naszych domów może zawitać Kontroler z Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Kary za brak uiszczenia należności są naprawdę wysokie. Jak uniknąć kontroli i mandatów? Wyjaśniamy zasady posiadania radioodbiorników.

Zaparcia Domowe sposoby na przejedzenie. Z pewnością przydadzą się po świętach

Zobacz wideo Kosiński o opłatach za prąd: Samorządy nie mogą generować długu na bieżące wydatki

Abonament RTV - na czym polega? Właściciele tych urządzeń powinni opłacać miesięczną należność

Abonament RTV to stała opłata obejmująca każdego właściciela urządzenia odbierającego sygnał telewizyjny lub radiowy. Nowe stawki w 2023 wyniosą 8,70 zł miesięcznie (wcześniej 7,50) za korzystanie z radia samochodowego lub domowego oraz  27,30 zł miesięcznie (wcześniej 23,50) za posiadanie telewizora lub radioodbiornika. Informacje o wysokości abonamentu zostały ogłoszone przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji

Co więcej, każdy, kto nabył odbiornik, powinien zarejestrować go w ciągu 14 dni od zakupu. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i właścicieli i zarządców firm. Mandaty za brak wnoszenia opłat za posiadanie telewizora bądź radia mogą wynieść nawet trzydziestokrotność miesięcznej należności. Oznacza to, że w najgorszym wypadku kontroler może wystawić karę w wysokości 819 złotych.

Ile gotować warzywa na sałatkę jarzynową? Warto trzymać się prostej zasady Czy sałatki można mrozić? Tak, ale tylko niektóre

Jak uniknąć mandatu? Nie musisz wpuszczać kontrolera do domu

Według przepisów zawartych w Ustawie o opłatach abonamentowych wpuszczenie kontrolera do domu nie jest obowiązkowe. Jak donoszą prawnicy, z którymi rozmawiali dziennikarze portalu wirtualnemedia.pl, możesz po prostu odmówić pracownikowi poczty polskiej.

Jeśli jednak kontroler znajdzie się w twoim domu, pamiętaj o trzech zasadach dotyczących abonamentu RTV:

  • sprawdzana osoba musi posiadać telewizor bądź radioodbiornik,
  • odbiornik musi być urządzeniem technicznym dostosowanym do odbioru programu,
  • stan odbiornika musi umożliwiać natychmiastowy odbiór programu.

Aby potwierdzić ostatni z warunków, należy uruchomić sprzęt odbierający sygnał radiowy lub telewizyjny. Kontroler nie może jednak zrobić tego sam. Jeśli pracownik poczty polskiej nie będzie w stanie udowodnić, że urządzenie jest faktycznie sprawne, nie ma podstaw do nałożenia kary.

plamy na białym obrusie Jak pozbyć się tłustych plam z obrusów? Domowe produkty rozwiążą problem

Więcej o: