Abonament RTV. Będą kontrole w domach. Kary w 2023 zwiększą się nawet trzydziestokrotnie

W 2023 roku kontrolerzy będą mogli odwiedzić domy, w których znajdują się odbiorniki TV i radia. Kary zwiększą się nawet trzydziestokrotnie. Jak uchronić się przed grzywną i kto musi je zapłacić? Podpowiadamy, w jaki sposób uniknąć nieoczekiwanych kontroli i mandatów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Abonament RTV to opłata, o której często zapominamy. W 2023 roku warto jednak o niej pamiętać. Do naszych domów może zawitać Kontroler z Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Kary za brak uiszczenia należności są naprawdę wysokie. Jak uniknąć kontroli i mandatów? Wyjaśniamy zasady posiadania radioodbiorników.

Zobacz wideo Kosiński o opłatach za prąd: Samorządy nie mogą generować długu na bieżące wydatki

Abonament RTV - na czym polega? Właściciele tych urządzeń powinni opłacać miesięczną należność

Abonament RTV to stała opłata obejmująca każdego właściciela urządzenia odbierającego sygnał telewizyjny lub radiowy. Nowe stawki w 2023 wyniosą 8,70 zł miesięcznie (wcześniej 7,50) za korzystanie z radia samochodowego lub domowego oraz  27,30 zł miesięcznie (wcześniej 23,50) za posiadanie telewizora lub radioodbiornika. Informacje o wysokości abonamentu zostały ogłoszone przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji

Co więcej, każdy, kto nabył odbiornik, powinien zarejestrować go w ciągu 14 dni od zakupu. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i właścicieli i zarządców firm. Mandaty za brak wnoszenia opłat za posiadanie telewizora bądź radia mogą wynieść nawet trzydziestokrotność miesięcznej należności. Oznacza to, że w najgorszym wypadku kontroler może wystawić karę w wysokości 819 złotych.

Jak uniknąć mandatu? Nie musisz wpuszczać kontrolera do domu

Według przepisów zawartych w Ustawie o opłatach abonamentowych wpuszczenie kontrolera do domu nie jest obowiązkowe. Jak donoszą prawnicy, z którymi rozmawiali dziennikarze portalu wirtualnemedia.pl, możesz po prostu odmówić pracownikowi poczty polskiej.

Jeśli jednak kontroler znajdzie się w twoim domu, pamiętaj o trzech zasadach dotyczących abonamentu RTV:

  • sprawdzana osoba musi posiadać telewizor bądź radioodbiornik,
  • odbiornik musi być urządzeniem technicznym dostosowanym do odbioru programu,
  • stan odbiornika musi umożliwiać natychmiastowy odbiór programu.

Aby potwierdzić ostatni z warunków, należy uruchomić sprzęt odbierający sygnał radiowy lub telewizyjny. Kontroler nie może jednak zrobić tego sam. Jeśli pracownik poczty polskiej nie będzie w stanie udowodnić, że urządzenie jest faktycznie sprawne, nie ma podstaw do nałożenia kary.

Więcej o: