Rząd szykuje ogromne zmiany w dziedziczeniu. Te osoby mogą stracić na nowych przepisach

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego dotyczący postępowania spadkowego. To oznacza ogromne zmiany. Nowelizacja ma znacznie przyspieszyć i ułatwić proces spadkowy oraz dziedziczenie ustawowe. Nie dla wszystkich zmiany będą jednak na plus.

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianach w postępowaniu spadkowym. Nowelizacja Kodeksu cywilnego i innych ustaw oznacza m.in. znaczne przyspieszenie procesu dziedziczenia. Kogo najbardziej dotkną zmiany i jak będzie teraz wyglądało dziedziczenie ustawowe?

Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dziedziczenie ustawowe. Rząd przyjął projekt zmian

Nowe przepisy mają uprościć i przyspieszyć procesy spadkowe. Najważniejsza zmiana dotyczy ograniczenia dziedziczenia do faktycznych relacji rodzinnych. To oznacza koniec z długotrwałym i żmudnym poszukiwaniem dalekich krewnych zmarłego. Zgodnie z projektem, z procesu dziedziczenia wyłączeni zostaną dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli tzw. cioteczne lub stryjeczne wnuki i dalsze pokolenia. To oznacza, że grupa spadkobiorców zawężona zostanie do:

  • dziadków,
  • rodzeństwa,
  • rodziców,
  • ich zstępnych.

Z prawa dziedziczenia mogą również zostać wyłączone osoby, które uchylały się od obowiązku alimentacyjnego czy opieki nad spadkodawcą.

Deklaracja podatkowa za 2023 rok (będzie składana na początku 2024 roku) - zdjęcie ilustracyjne Nowy podatek od spadków i darowizn 2023. Będzie można sporo zyskać

Ogromne zmiany w dziedziczeniu. Niektóre zapisy mają ułatwić procesy spadkowe

Zmiany dotkną również osoby małoletnie i ubezwłasnowolnione. Do tej pory każdy spadkobiorca miał 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, licząc od dnia otrzymania informacji o śmierci spadkodawcy. Termin zostanie jednak zawieszony w sytuacji, w której złożenie wymaganego oświadczenia będzie wymagać zezwolenia sądu opiekuńczego.

Chodzi o lepsze zabezpieczenie sytuacji prawnej spadkobierców, w szczególności osób małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych, poprzez ułatwienie im lub ich opiekunom złożenia oświadczenia dotyczącego przyjęcia lub odrzucenia spadku w przepisanym terminie

- czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Aneta Żuchowska Aneta ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" w bikini. "Warto ćwiczyć"

Więcej o: