Fast food na wigilijnym stole? Tak wyglądają święta za granicą i nietypowe tradycje bożonarodzeniowe

W zachodniej kulturze święta Bożego Narodzenia wielu uważa za najważniejsze wydarzenie w ciągu roku. W tym czasie nie może zabraknąć pięknie przystrojonej choinki, zapachu karpia czy dźwięku kolęd. Jak święta obchodzi się w różnych zakątkach świata? Jednak co kraj, to obyczaj. Dla niektórych może być to zaskakujące.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Boże Narodzenie to czas, kiedy odwiedzamy bliskich i wszyscy spotykamy się, przy stole. Na dwa dni zamykane są, również sklepy i urzędy. To wyjątkowy czas celebracji czasu z rodziną i przyjaciółmi. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ten czas obchodzony jest poza granicami Polski? Okazuje się, że wiele rzeczy różni się i nie chodzi tutaj tylko o potrawy znajdujące się na stole.

Zobacz wideo Nowy hit na Boże Narodzenie? "Upalne święta" z gwiazdą "Seksu w wielkim mieście" - zwiastun

Ile gotować warzywa na sałatkę jarzynową? Warto trzymać się prostej zasady Czy sałatki można mrozić? Tak, ale tylko niektóre

Japońskie Boże Narodzenie. Święto zakochanych z dużą ilością fast foodów

Japończycy również obchodzą Boże Narodzenie, czyli tzw. kurisumasu. Robią to jednak na swój własny sposób. Miasta i ulice w tym wyjątkowym czasie wypełniają się kolorowymi światełkami, choinkami imponujących rozmiarów, a w tle rozbrzmiewają świąteczne piosenki. Stworzony klimat sprzyja kupowaniu prezentów, ale również skupieniu się na sercowych sprawach. Japończycy w święta często udają się do restauracji, więc dostanie stolika, może być wyjątkowo ciężkie.

plamy na białym obrusie Jak pozbyć się tłustych plam z obrusów? Domowe produkty rozwiążą problem

Również w tym kraju Boże Narodzenie kojarzy się z pewnymi potrawami. Odmiennie jednak nie są to domowe wyroby, lecz kurczak z KFC, zwany potocznie kentakki. Według danych opublikowanych przez amerykańską sieć fast foodów KFC Japan zarobiło 6,9 miliarda jenów od 20 do 25 grudnia 2018 roku, a kolejki zaczęły się już 23 grudnia. Ponadto, na świątecznym stole znajdziemy również tort z bitą śmietaną i truskawkami, zwany Christmas cake.

 

Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii. Święta inne niż wszystkie

W Wielkiej Brytanii rodziny często świętują Boże Narodzenie razem. Dekorowanie choinki to uroczystość rodzinna, przy której wszyscy pomagają. Choinki zostały po raz pierwszy spopularyzowane w Wielkiej Brytanii przez księcia Alberta, męża królowej Wiktorii. Książę Albert był Niemcem i pomyślał, że dobrze byłoby wykorzystać jeden ze swoich sposobów na świętowanie Bożego Narodzenia w Anglii. Wiele wiosek, miasteczek i miast jest udekorowana lampkami w tym okresie. Dzieci wierzą, że Święty Mikołaj zostawia prezenty w pończochach lub poszewkach.

Zaparcia Domowe sposoby na przejedzenie. Z pewnością przydadzą się po świętach

Główny posiłek bożonarodzeniowy jest zwykle spożywany w porze lunchu lub wczesnym popołudniem. Zwykle jest to pieczony indyk, pieczone warzywa i dodatki, czyli marchewka z groszkiem, farsz, a czasem bekon i kiełbaski. O godzinie 15:00 w Boże Narodzenie w telewizji, radiu i Internecie w Wielkiej Brytanii emitowane jest świąteczne przesłanie Ryoal. 

 

Tradycje świąteczne w Hiszpanii. Świąteczna loteria z milionową wygraną

W Hiszpanii nie ma Świętego Mikołaja, a Hiszpanie nigdy nie celebrowali Świętego Mikołaja przybywającego do miasta w grudniu, chociaż staje się to coraz bardziej powszechne. Zamiast tego prezenty są zwykle dostarczane dzieciom przez Trzech Mędrców. Prawie każdy Hiszpan gra na loterii w Boże Narodzenie, często kupując jedną dziesiątą losu i grając tymi samymi liczbami, co grupa przyjaciół lub współpracowników. 

Tradycyjne hiszpańskie potrawy bożonarodzeniowe są spożywane przez cały grudzień, ale główny posiłek wigilijny zwykle ma miejsce 24 grudnia. Spożywa się obowiązkową szynkę Serrano, owoce morza i ryby, a nawet krewetki królewskie.

 
Więcej o: