Święto Trzech Króli 2023 - wolne od pracy. Okazja do dłuższego odpoczynku już na początku stycznia 2023

Święto Trzech Króli jest tradycyjnie wolne od pracy. W 2023 roku przypada w piątek, co wielu osobom da okazję do wydłużenia weekendu. Należy jednak pamiętać, że tego dnia nie zrobimy zakupów.

Kiedy jest święto Trzech Króli?

Kiedy jest święto Trzech Króli? Wbrew pozorom odpowiedź nie jest aż tak oczywista, bo zależy od wybranego kalendarza. W Polsce tradycyjnie jest to dzień 6 stycznia, bo właśnie wówczas przypada katolicka uroczystość Objawienia Pańskiego. W 2023 r. jest to piątek. Prawosławni mogą jednak obchodzić ten ważny dzień później, bo 19 stycznia. 

6 stycznia - święto Trzech Króli. Czego dotyczy?

Co właściwie obchodzimy 6 stycznia? Święto Trzech Króli uznawane jest za jedno z najstarszych w chrześcijaństwie. Uroczystość Objawienia Pańskiego nawiązuje do teofanii, czyli objawienia się Boga człowiekowi w jego historii. Tradycyjnie nawiązuje się tutaj przede wszystkim do biblijnej historii o tym, że Mędrcy ze Wschodu (niekiedy magowie lub właśnie królowie), przybyli do Betlejem po to, by oddać pokłon niedawno narodzonemu Jezusowi. Mieli mieć ze sobą dary i być wiedzeni przez gwiazdę. 

Zobacz wideo Sylwester to dla zwierząt prawdziwe piekło

Trzech króli - wolne

Z czym jeszcze kojarzy się nam święto Trzech Króli? Wolne od pracy sprawia, że jest to również doskonały czas do pielęgnowania relacji rodzinnych, towarzyskich lub błogiego wypoczynku. Warto jednak pamiętać, że jeszcze nie tak dawno był to dzień pracy. Starania o to, by można było pozostać w domu 6 stycznia, mają długą tradycję. Dzień wolny zniosły w 1960 roku władze PRL. Udało się go przywrócić dopiero 50 lat później, bo w 2010 r.

Warto dodać przy tym, że osoby należące do innych niż katolickie wyznań i związków wyznaniowych także mają prawo do zwolnień od pracy lub nauki w święta religijne, które przypadają w dni pracy. 

W 2023 roku Trzech Króli przypada w piątek. Daje to okazję do znacznego wydłużenia weekendu. Ucieszą się przede wszystkim studenci: niektórzy z nich mają bardzo długą przerwę świąteczno-noworoczną, która trwa od 22 grudnia do zakończenia weekendu po święcie Trzech Króli.

6 stycznia: wolny od pracy i handlu

Co jeszcze warto wiedzieć przed 6 stycznia? Wolny od pracy dzień to także zamknięte sklepy. Większość placówek handlowych pozostanie nieczynna na mocy obowiązującej ustawy. Dopuszcza ona jednak nieliczne wyjątki. Zakupy zrobimy m.in. tam, gdzie za ladą stanie właściciel punktu handlowego. Poza tym otwarte pozostaną np. sklepy na stacjach benzynowych lub dworcach.  

Zobacz też: Sylwester w stylu lat 30. - klasyczna elegancja

Więcej o: