Seniorzy, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę, ale nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, powinni przynajmniej co kwartał sprawdzać limity, które mogą wpłynąć na kwotę pobieranego świadczenia. Ile wynoszą obecnie?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wysokość przysługującej emerytury lub renty jest regulowana Ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W artykule 104 można znaleźć informacje, że pobierane świadczenie zostanie zmniejszone lub prawo do jego pobierania zawieszone, jeżeli emeryt osiągnie przychód powyżej określonego progu.
Kwota, po której osiągnięciu nastąpi zmniejszenie, to 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy. Zawieszenie nastąpi po osiągnięciu 130%. Informacje o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu są ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego — w trzecim kwartale bieżącego roku wyniosło 6480,67 zł brutto.
Ile wynosi zatem w praktyce limit dla dorabiających seniorów?
Warto przy tym zaznaczyć, że nie obowiązują one dorabiających emerytów, którzy już osiągnęli powszechny wiek emerytalny. Ta grupa może dorabiać do świadczenia bez ograniczeń.