Jak prać ręczniki, by ich nie zniszczyć? Wsyp pół szklanki do pralki, a będą miękkie i pachnące

Jak prać ręczniki? W jakiej temperaturze i jak często to robić? To pytania, które często zadajemy sobie przed wrzuceniem ręczników do pralki. Nic dziwnego, nieprawidłowe pranie może zniszczyć materiał i niekorzystnie wpłynąć na jego chłonność. Na szczęście zasady są banalnie proste.

Ręczniki to nieodłączny element naszych łazienek i naszego życia. Korzystamy z nich codziennie, wybieramy takie, które będą nie tylko ładnie prezentowały się na półce i wieszaku, lecz także będą odpowiednio chłonne i miękkie. Niestety, wypranie ich w złej temperaturze i nieodpowiednim detergencie może sprawić, że stracą swoje właściwości. Jak prać ręczniki, by służyły jak najdłużej?

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Elektryczna Skoda Enyaq Coupe, czyli czym wygodnie podróżować zimową porą i nie tylko

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak prać ręczniki, by ich nie zniszczyć? Dzięki temu trikowi będą miękkie i pachnące

Przede wszystkim pamiętaj, by zawsze prać nowo zakupione ręczniki przed pierwszym użyciem. Po wyjęciu ich z opakowania wrzuć je do miski i zalej zimną wodą, do której możesz dodać odrobinę octu. Zostaw do namoczenia na kilka godzin. Dzięki temu ręcznik będzie lepiej chłonął wodę, nie będzie farbował podczas prania, a ty pozbędziesz się pozostałości barwnika, środków chemicznych i drobnoustrojów, które mogły wniknąć we włókna w sklepie czy magazynie.

Jak prać ręczniki? Najważniejszą zasadą jest niedodawanie środków i płynów zmiękczających. Ich pozostałości osadzają się bowiem na włóknach, ograniczając tym samym chłonność materiału. Do prania dodawaj tyle detergentu, ile zaleca producent. Nie przesadzaj z ilością proszku i płynu do prania. Nadmiar również może pozostawać na ręcznikach. Ręczniki możesz prać w zwykłym proszku, płynie, ale też w sodzie oczyszczonej. Pół szklanki sody wsyp do pojemnika na detergent lub bezpośrednio do bębna pralki. Możesz wcześniej rozpuścić ją w takiej samej ilości wody. Dzięki temu będą miękkie, pozbędziesz się również nieprzyjemnych zapachów. Co jakiś czas namaczaj też ręczniki w wodzie z octem, który rozluźni włókna i poprawi ich chłonność.

W jakiej temperaturze prać ręczniki? Jak często to robić?

Temperatura zależy od materiału, z jakiego wykonane są ręczniki. Zawsze sprawdzaj więc oznaczenia na metce. Zwykle zaleca się prać ręczniki w temperaturze 40 stopni, maksymalnie w 60 stopniach. Gotowanie i pranie w 90 stopniach nie jest zalecane w przypadku ręczników, z których korzystamy w domu. Ustaw też niskie obroty, a po zakończeniu prania porządnie wytrzep ręczniki przed ich rozwieszeniem. Jak często prać ręczniki? Te, z których korzystasz kilka razy dziennie, pierz nawet co 3-4 dni. W szczególności dotyczy to ręczników do twarzy. Pozostałe możesz prać raz w tygodniu.

Więcej o: