Swędząca skóra głowy nie daje ci żyć? Wystarczy kropelka tego olejku, a poczujesz natychmiastową ulgę

Swędząca skóra głowy jest nie tylko niezwykle komfortowa, ale może być również oznaką, że dzieje się z nią coś niedobrego. Gdy tylko problem się pojawi, warto wziąć pod lupę codzienne czynności oraz przedmioty, z których korzystasz. Doraźnie pomoże ci też domowa wcierka. Jak sobie z nią poradzić?

Problem ze swędzącą skórą głowy może dotyczyć każdego i pojawić się zupełnie niespodziewanie. Może przyczynić się do niego nie tylko zmiana kosmetyków, ale także inne czynniki. Jak sobie z nim radzić domowymi sposobami?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak sobie radzić z zimowym łupieżem? O czym trzeba pamiętać? [#HomeBeauty]

Swędząca skóra głowy bywa prawdziwym utrapieniem. Kiedy najczęściej się pojawia?

Świąd skóry głowy bywa uciążliwy, nieznośny i powoduje olbrzymi dyskomfort. Jeśli pojawił się nagle i niespodziewanie, a nie zmienialiśmy kosmetyków, warto zastanowić się nad jego przyczyną. Warto o to zadbać, zanim sięgniemy po środki, które pomogą nam się z nim rozprawić, by nie zaleczać jedynie skutku. Na co zwrócić uwagę?

  • Zmiany w kosmetykach czy ich składach,
  • Nieodpowiednie mycie głowy — niedokładne lub zbyt częste, niestaranne spłukiwanie kosmetyków z włosów,
  • Brudne akcesoria do włosów — szczotki, spinki, wsuwki, oraz ręczniki i poszewka, na której śpisz,
  • Za świąd mogą także odpowiadać: nadmierny stres, zła dieta, kiepska jakość powietrza, zmiany temperatury czy wody oraz alergia.

Jak poradzić sobie ze swędzącą skórą głowy? Gdy domowe sposoby zawiodą, idź do lekarza

W pierwszej kolejności w walce ze swędzącą skórą głowy dokładnie przeanalizuj wszystkie zmiany, jakie wprowadziłaś w związku z pielęgnacją włosów — może używasz nowego szamponu, lub skład któregoś kosmetyku się zmienił? Następnie, dokładnie wymyj wszystkie szczotki, grzebienie, spinki oraz wypierz ręczniki. Przyjrzyj się także sposobowi, w jaki myjesz skórę głowy — czy zawsze rozcieńczasz szampon i dokładnie go spłukujesz? Regularnie, raz na czas dokładnie oczyszczaj skórę głowy z pomocą mocnego szamponu oraz peelingu trychologicznego. Doraźnie możesz wspomóc się wcierką z octu jabłkowego lub soku z cytryny — ich kwaśne pH zadziała przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Wetrzyj odrobinę w skórę głowy, pozostaw na 10 minut i dokładnie spłucz, by nie został nieprzyjemny zapach. Dobrze sprawdzi się także olejek herbaciany, jednak w tym przypadku dodaj odrobinę do szamponu. Nigdy nie stosuj go bezpośrednio i bez rozcieńczenia.

Pamiętaj, jeśli swędzenie skóry głowy nie ustępuje lub się nasila, udaj się do specjalisty — lekarza pierwszego kontaktu, trychologa lub dermatologa. 

Więcej o: