Polacy odchodzą od świątecznego zwyczaju. Abp Jędraszewski: "Chce nas od Boga oddzielić"

Arcybiskup Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że w Polsce coraz częściej rezygnuje się ze świątecznego zwyczaju, który do niedawna praktykowano nie tylko w domach, lecz także szkołach czy miejscach pracy. - Jest to przejmujący znak walca laicyzmu, który chce nas od Boga oddzielić - mówił abp Jędraszewski.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakich życzeń nie składać w święta?

Dzielenie się opłatkiem to dla wielu Polaków od lat nieodłączna część tradycji świąt Bożego Narodzenia, która oznacza m.in. zgodę i przebaczenie win. Część osób łączy ten zwyczaj bezpośrednio z religią, inni traktują wyłącznie jako symboliczny element świątecznej tradycji, a niektórzy coraz częściej w ogóle rezygnują z tego elementu, pozostając wyłącznie przy życzeniach. Ostatnio arcybiskup Marek Jędraszewski, podczas spotkania z klerykami w krakowskim seminarium, zabrał głos w tej kwestii. 

Dlaczego Polacy chodzą do kościoła? 'Żeby babci nie było przykro', 'Bo żona kazała' (zdjęcie ilustracyjne) Dlaczego Polacy chodzą do kościoła? "Żeby babci nie było przykro", "Bo żona kazała"

Arcybiskup Marek Jędraszewski krytykuje rezygnowanie z dzielenia się opłatkiem: "Stawianie na komercję i pogoń za pustką"

- Brońcie tego, co święte w naszych polskich, najpiękniejszych tradycjach i bardzo sobie to ceńcie - zaapelował do duchownych metropolita krakowski, który zwrócił uwagę, że w Polsce "pojawiają się tendencje, by przy okazji składania sobie świątecznych życzeń rezygnować z łamania się opłatkiem". 

Jest to przejmujący znak walca laicyzmu, który chce nas od Boga oddzielić. Bóg tak chciał, abyśmy brali do ręki chleb i chlebem się łamali na znak miłości, braterstwa i jedności! Tym bardziej trzeba brać do ręki opłatek - dzisiaj, w te dni, a zwłaszcza w wigilijny wieczór

- powiedział. Jego zdaniem odchodzenie od tradycji łamania się opłatkiem to "pogoń za pustką" i "stawianie na komercję". 

Albin wystąpił z Kościoła po ukończeniu 18. roku życia. Z nami dzieli się swoją historią "I co, teraz będzie pan protestować z tym bydłem?" Apostaci opowiadają o odejściu z Kościoła. "Zaczęłam zauważać obłudę"

Kontrowersyjne wypowiedzi abp Jędraszewskiego

Arcybiskup Marek Jędraszewski nie stroni od kontrowersyjnych wypowiedzi, które echem odbijają się w sieci. Jakiś czas temu na Jasnej Górze wygłosił homilię, w której wzywał do życia w prawdzie i ochrony dzieci przed "ideologiami", które według niego czyhają na dzieci już w przedszkolu i chcą "stworzyć nowego człowieka". Z kolei w 2019 roku w jednym z wywiadów, który udzielił Telewizji Republika stwierdził, że ekologia jest sprzeczna z Biblią. Określił aktywizm na rzecz dbania o środowisko jako zagrożenie narzucone przez "obowiązującą doktrynę". Stwierdził również, że Greta Thunberg to nastolatka, która staje się wyrocznią dla społeczeństwa, a to sprzeczne jest z tym, co napisano w Księdze Rodzaju. Chodzi dokładnie o fragment, w którym Bóg powiedział człowiekowi, by czynił sobie ziemię poddaną. 

Więcej o: