Znasz ich, ale nie masz pojęcia, że byli Polakami. To nie tylko Max Factor

Choć zmienili nazwisko lub po prostu od samego początku mieli obcobrzmiące, tak naprawdę urodzili się w kraju nad Wisłą. Max Factor to jeden ze znanych dobrze przykładów. Ale nie tylko ten Polak podbił świat swoją ciężką pracą.

Helena Rubinstein

„Cesarzowa piękna", bo tak o niej mówiono, założyła jedną z najsłynniejszych na całym świecie marek kosmetycznych. Dorobiła się fortuny, ale trzeba wiedzieć, że urodziła się w biednej żydowskiej rodzinie w Krakowie w 1872 roku.

Nie chciała wstępować w zaaranżowane małżeństwo i uciekła do rodziny w Australii. Tam sprzedawała swoje pierwsze kremy. Ten pierwszy, pierwszy otrzymała od matki. Australijki były zachwycone jej cerą i krem „Valaze" podbił rynek. Na pewno znacie powiedzenie - nie ma kobiet brzydkich, są tylko leniwe. To jej słowa! Oprócz kosmetyków, wymyśliła też takie akcesoria jak spiralna szczoteczka do nakładania tuszu. Jej zawdzięczamy pierwszy krem przeciwsłoneczny.

Warner Brothers

Warner Brothers  nikomu nie trzeba przedstawiać. Producenci filmowi zmienili jednak swoje nazwisko. Pochodzący z Polski Albert, Sam, Harry i Jack urodzili się jako Aaron, Szmul i Hirsz Wonsal w Krasnosielcu w powiecie makowskim na Mazowszu. Jack natomiast przyszedł na świat już w Kanadzie jako Itzhak Wonsal. Bracia sprzedali rodzinny majątek i kupili projektor. 20 lat później – 4 kwietnia 1923 roku – założyli własną wytwórnię filmową.

Zobacz wideo Wieczna młodość gwiazd Hollywood. Oni nie zmieniają się mimo upływu czasu [Popkultura]

Max Factor

Max Factor to tak naprawdę Maksymilian Faktor (vel Faktorowicz). Urodził się w Zduńskiej Woli i na początku XX wieku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Prowadził sklep-drogerię. Z czasem… został charakteryzatorem gwiazd w Hollywood. To on ufarbował na rudo włosy Rity Hayworth. Dzięki niemu szminki są produkowane w sztyfcie.

Joseph Conrad

Na pewno czytaliście w szkole "Jądro ciemności". Autor Joseph Conrad urodził się jako Józef Korzeniowski i był synem pisarza Apollona Korzeniowskiego. W Polsce nie skończył szkoły. Wyjechał do Francji, pracował jako marynarz. Ostatecznie został kapitanem i zwiedził cały świat. Podróże z powodzeniem opisywał w licznych książkach.

Billy Wilder

Billy Wilder wyreżyserował „Sabrinę" czy „Pół żartem, pół serio". W dorobku ma naprawdę wiele kultowych produkcji. Urodził się 22 czerwca 1906 roku w Suchej Beskidzkiej. Nie chciał przejąć cukierni po rodzicach i przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Samuel przyjął imię Billy i rozpoczął wielką karierę.

Więcej o: