Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy? Sprawdź, czy czeka cię długi weekend

Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy? To pytanie zadaje sobie coraz więcej pracowników. Wiele osób zastanawia się też, czy za 1 stycznia 2023 należy się dzień wolny, a także w ogóle czy za święto w niedzielę należy się dzień wolny. Zebraliśmy najważniejsze informacje, które wyjaśniają te kwestie.

Święta skłaniają do zastanowienia, kiedy nie trzeba iść do pracy i za które dni pracodawca jest zobowiązany do udzielenia dnia wolnego w innym terminie. Już niedługo, bo 6 stycznia 2023 r. będziemy obchodzić święto Objawienia Pańskiego. Z tej okazji na ulice wielu miast wyruszy orszak Trzech Króli, który upamiętni podróż mędrców do Betlejem, by powitać Jezusa. W 2023 r. święto wypada w piątek. Czy będzie to dzień wolny od pracy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Elektryczna Skoda Enyaq Coupe, czyli czym wygodnie podróżować zimową porą i nie tylko

Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy? To święto Objawienia Pańskiego

Święto Objawienia Pańskiego to ważny dla wielu chrześcijan dzień, który przypomina akt objawienia Boga. Potocznie nazywany jest też świętem Trzech Króli, co nawiązuje do mędrców, którzy ruszyli w drogę do Betlejem, by przywitać nowo narodzonego Jezusa. 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. W związku z tym, że święto Objawienia Pańskiego wypada w piątek, przed nami długi weekend, czyli więcej czasu na upragniony odpoczynek.

Milla Jovovich Milla Jovovich zdradza, jak walczy z upływem czasu. Jej sekret zaskakuje

Czy za 26 grudnia 2022 przysługuje dzień wolny? Dzień wspomina świętego Szczepana

W tym roku 26 grudnia, czyli drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wypadał w poniedziałek. Tego dnia chrześcijanie wspominali świętego Szczepana, diakona i pierwszego męczennika. 26 grudnia był ustawowo wolny od pracy i szkoły, dlatego nie przysługuje za niego kolejny dzień wolny w innym terminie.

choinka po Świętach Co zrobić z choinką po świętach? Nie wyrzucaj! Daj jej nowe życie

Czy za 1 stycznia 2023 należy się dzień wolny i w ogóle, czy za święto w niedzielę należy się dzień wolny?

Zgodnie z zapisami z artykułu 130 par. 2 Kodeksu Pracy "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Oznacza to, że za święta wypadające w sobotę należy się dzień wolny, jednak za te, które obchodzimy w niedzielę już nie. Zatem za 1 stycznia 2023 roku nie przysługuje dodatkowy dzień wolnego. 

Więcej o: