Znaleźli wyspę na Google Maps i ją kupili. Można na niej spędzić noc za 1800 dolarów

Para projektantów Aleksi Hautamäkia i Milla Selkimäk marzyła o zakupie prywatnej wyspy i wybudowaniu na niej domu. Po pięcioletnich poszukiwaniach udało im się znaleźć idealne miejsce na skraju Parku Narodowego w Finlandii.

Wyspa znajduje się w południowo-zachodniej Finlandii w Parku Narodowym Morza Archipelagowego. Pomysł wybudowania na wyspie domu nosi nazwę Projekt Ö. W języku szwedzkim "Ö" oznacza wyspę. Projekt składa się z dwóch domów, które mogą pomieścić 10 osób.

Zobacz wideo Kamil Glik wrócił do domu. Nagrano reakcje jego córek, gdy go zobaczyły

Poszukiwania wyspy trwały pięć lat. Udało się dzięki Google Maps

Jako dziecko Aleksi Hautamäkia pływał łodzią po wodach w pobliżu Parku Narodowego Archipelag. Gdy poznał Millę Selkimäk okazało się, że partnerka podziela jego hobby. Spędzali czas na łodzi, podróżując wśród mniejszych i większych wysp na Morzu Archipelagowym (część Morza Bałtyckiego). Oboje marzyli o zakupie jednej z wysp. Jednak nie było to takie proste, jak sądzili.

Aby znaleźć odpowiednią wyspę, skorzystali z Google Maps. – Próbowaliśmy również w agencjach nieruchomości, ale rynek kupna wysp nie jest zbyt duży, więc zacząłem szukać pustych wysp na Google Maps i kontaktowałem się z ich właścicielami, aby sprawdzić, czy byliby zainteresowani sprzedażą – tłumaczył Hautamäkia. – To był długi, powolny proces, ponieważ po znalezieniu wyspy, która wyglądała na niezamieszkałą, musiałem przeglądać dokumenty w lokalnym ratuszu, aby dowiedzieć się, kto jest jej właścicielem.

Po pięcioletnich poszukiwaniach udało się znaleźć wyspę Skjulskäret. Gdy para zobaczyła, wyspę od razu się w niej zakochała.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Sprzedali mieszkanie w Helsinkach. Dom na wyspie kosztował ich 1 mln euro

Hautamäkia jest projektantem, a jego partnerka graficzką. Para podjęła wyzwanie i samodzielnie stworzyła projekt domu, który wpasowuje się w naturalny klimat wyspy. – Przyglądałem się budynkom wokół archipelagu i czerpałem inspirację z tradycyjnego wzornictwa, jednocześnie starając się nadać mu jak najbardziej opływowy wygląd – mówił Hautamäkia.

Projekt obejmuje dwa budynki – dom mieszkalny i domek dla gości, zewnętrzną kuchnię i saunę na dworze. Hautamäkia wziął trzymiesięczny urlop w pracy, aby zakończyć budowę przed jesienią.

Projektanci postawili na życie w zgodzie z naturą – zainstalowali panele słoneczne, w domu woda do picia to filtrowana woda z Bałtyku, a do izolacji ścian użyli torfu. Wszystkie materiały potrzebne do budowy domu musiały być dostarczane łodziami. Cały projekt kosztował parę 1 mln euro.

Dziś każdy może zamieszkać w domku na wyspie. Aleksi Hautamäkia i Milla Selkimäk wynajmują domek za 1800 do 2400 dolarów za noc. Podkreślają, że zainteresowane są osoby z całego świata. Mieli gości nawet z Australii.

 
Więcej o: