Czym wyczyścić srebro? Biżuteria odzyska dawny blask w 15 minut. Ten trik jest niezawodny

Srebro to srebrzystobiały metal szlachetny. Ze względu na dużą wytrzymałość i elegancki wygląd cieszy się dużą popularnością. Srebro posiada jednak pewną wadę. Szybko się brudzi. Podpowiadamy, czym wyczyścić srebro, aby odzyskało piękny wygląd.

Sczerniałe srebro nie wygląda estetycznie. Pomimo wielkiej popularności tego metalu, powinniśmy pamiętać, że na srebrze z czasem pojawia się ciemny nalot. Jest to naturalny proces, który można odwrócić za pomocą domowych sposobów.

Zobacz wideo Zadbaj o biżuterię. Jak wyczyścić i spakować świecidełka?

Czym wyczyścić srebro? Dlaczego czernieje?

Czernienie srebra jest procesem naturalnym. Składnikiem srebra jest dwutlenek siarki, który pod wpływem powietrza utlenia się, a srebro pokrywa się ciemniejszym nalotem. Metal nie wygląda wówczas estetycznie, dlatego, aby zadbać o blask naszej biżuterii, srebro powinniśmy regularnie czyścić. Czym wyczyścić srebro?

Istnieją specjalistyczne płyny do czyszczenia srebra, jednak nie musimy wydawać dużych pieniędzy, aby pozbyć się ciemnego nalotu. Przedstawiamy domowe sposoby, jak wyczyścić srebro.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak wyczyścić srebro? Domowe sposoby, które warto znać

Srebro możemy wyczyścić z użyciem soli kuchennej. Do pojemnika wystarczy wlać gorącą wodę i dodać do niej soli. Wymieszać roztwór, a następnie włożyć do niego naszą biżuterię i pozostawić na kilka godzin. Potem wystarczy przepłukać srebro pod bieżącą wodą i wytrzeć ściereczką.

Do czyszczenia srebra idealnie nada się również soda oczyszczona i ocet. Jak przygotować taki roztwór?Potrzebujemy:

  • litra gorącej wody
  • łyżeczki octu
  • łyżeczki soli

Składniki mieszamy, a następnie umieszczamy w roztworze biżuterię. Po upływie 15 minut wyjmujemy biżuterię i płuczemy pod bieżącą wodą. Jeśli chcemy wyczyścić jeden element, możemy nałożyć roztwór na powierzchnię, jaką chcemy oczyścić.

Podobnie postępujemy w przypadku użycia proszku do prania. Detergent idealnie nadaje się do czyszczenia srebra. Aby przygotować roztwór, należy do miseczki wlać gorącą wodę, dodać szklankę proszku do prania i wymieszać. Srebro wkładamy do miski z roztworem i pozostawiamy na 5 minut.

Jak czyścić srebro za pomocą pasty do zębów? Wystarczy nałożyć odrobinę pasty na sczerniały element i pozostawić na kilka minut, a następnie zmyć. Kolejnym sposobem na czyszczenie srebra jest użycie popularnego napoju. Coca-cola świetnie poradzi sobie ze sczerniałym srebrem. Wystarczy zanurzyć przedmiot w pojemniku wypełnionym gazowanym napojem i pozostawić na przynajmniej 12 godzin.

Więcej o: