Emerytura olimpijska to temat, który już od wielu lat wywołuje zainteresowanie zarówno wśród sportowców, jak i kibiców. Niektórzy uczestnicy olimpiad nie mają dużego wsparcia sponsorów, a uprawiany przez nich sport nie cieszy się medialnym rozgłosem. Z tego względu dożywotni zastrzyk gotówki w postaci emerytury za zdobyty medal może być dla sportowców realnym wsparciem po zakończeniu kariery. Ile wynosi emerytura olimpijska?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Świadczenie jest wypłacane od 2000 r. przez Ministerstwo Sportu i Turystyki dla medalistów igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, igrzysk głuchych i olimpiad szachowych. Szczegóły wypłat reguluje Art. 36 Ustawy o sporcie z 25 czerwca 2010 r. Aby otrzymać dodatkowe świadczenie wypłacane z budżetu państwa, sportowiec powinien spełnić następujące warunki:
Jeśli sportowiec spełnia wszystkie wymienione warunki, może złożyć odpowiedni wniosek do ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. Po wydaniu decyzji o przyznaniu emerytury olimpijskiej pieniądze są wypłacane dożywotnio raz w miesiącu. Nie ma znaczenia, czy sportowiec uzyskał jeden medal, czy więcej — w obu przypadkach otrzyma taką samą kwotę. Należy też wspomnieć, że jeśli oprócz emerytury olimpijskiej przysługuje mu inne świadczenie, nie może pobierać dwóch jednocześnie i powinien dokonać wyboru.
Wysokość emerytury olimpijskiej ustala się co roku na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej określonej w Ustawie budżetowej, którą mnoży się przez 1,8 (mnożnik jest z kolei określony w Ustawie o sporcie).
W 2022 r. wysokość emerytury dla sportowca, który otrzymał medal olimpijski, wynosi 3657,52 zł netto. Od emerytury olimpijskiej nie są pobierane składki ani podatek dochodowy.