Emerytura olimpijska. Ile może otrzymać Anita Włodarczyk czy Kamil Stoch po zakończeniu kariery?

Ile wynosi emerytura olimpijska 2022? To pytanie zadaje sobie wielu fanów sportowych rozgrywek. Świadczenie może przysługiwać polskim medalistom, jednak należy spełnić kilka warunków i złożyć odpowiedni wniosek.

Emerytura olimpijska to temat, który już od wielu lat wywołuje zainteresowanie zarówno wśród sportowców, jak i kibiców. Niektórzy uczestnicy olimpiad nie mają dużego wsparcia sponsorów, a uprawiany przez nich sport nie cieszy się medialnym rozgłosem. Z tego względu dożywotni zastrzyk gotówki w postaci emerytury za zdobyty medal może być dla sportowców realnym wsparciem po zakończeniu kariery. Ile wynosi emerytura olimpijska?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Emerytura olimpijska 2022. Komu przysługuje?

Świadczenie jest wypłacane od 2000 r. przez Ministerstwo Sportu i Turystyki dla medalistów igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, igrzysk głuchych i olimpiad szachowych. Szczegóły wypłat reguluje Art. 36 Ustawy o sporcie z 25 czerwca 2010 r. Aby otrzymać dodatkowe świadczenie wypłacane z budżetu państwa, sportowiec powinien spełnić następujące warunki:

  • zdobyć co najmniej jeden medal na zawodach sportowych, o których mowa w Ustawie (nie ma znaczenia, czy medal jest złoty, srebrny czy brązowy — liczą się medale otrzymane zarówno indywidualnie, jak i drużynowo);
  • ukończyć 40. rok życia;
  • nie uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy;
  • mieć polskie obywatelstwo;
  • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
  • nie być karanym dyscyplinarnie za doping w sporcie dyskwalifikacją w wymiarze jednostkowym większym niż 24 miesiące lub więcej niż raz bez względu na jej jednostkowy wymiar;

Jeśli sportowiec spełnia wszystkie wymienione warunki, może złożyć odpowiedni wniosek do ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. Po wydaniu decyzji o przyznaniu emerytury olimpijskiej pieniądze są wypłacane dożywotnio raz w miesiącu. Nie ma znaczenia, czy sportowiec uzyskał jeden medal, czy więcej — w obu przypadkach otrzyma taką samą kwotę. Należy też wspomnieć, że jeśli oprócz emerytury olimpijskiej przysługuje mu inne świadczenie, nie może pobierać dwóch jednocześnie i powinien dokonać wyboru.

Emerytura olimpijska. Ile otrzymają sportowcy po zakończeniu kariery?

Wysokość emerytury olimpijskiej ustala się co roku na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej określonej w Ustawie budżetowej, którą mnoży się przez 1,8 (mnożnik jest z kolei określony w Ustawie o sporcie).

W 2022 r. wysokość emerytury dla sportowca, który otrzymał medal olimpijski, wynosi 3657,52 zł netto. Od emerytury olimpijskiej nie są pobierane składki ani podatek dochodowy.

Więcej o: