Kobiety mają nosa. Za pomocą węchu są w stanie odróżnić singli od zajętych mężczyzn

Z badań opublikowanych na portalu Frontiers in Psychology wynika, że kobiety dzięki węchowi są w stanie odróżnić, czy mężczyzna jest singlem, czy jest żonaty. Jak to możliwe?

Wyniki badań opublikowanych na portalu Frontiers in Psychology dowodzą, że kobiety na podstawie zapachu mężczyzny są w stanie stwierdzić, czy jest on żonaty, czy jest singlem. Poziom testosteronu i zmiany hormonalne mogą wpływać na wydzielany zapach.

Zobacz wideo Smaszcz: Kobiety walczą na moich mediach społecznościowych. „A ty gruba świnio, a ty chuda szczapo" [fragment podcastu femiTALK]

Badania nad ludzkim węchem. Kobiety wyczuwają zajętych mężczyzn

Badaniu zostały poddane 82 heteroseksualne kobiety w wieku od 18 do 35 lat. Ich zadaniem było ocenienie na podstawie zapachu, czy dany mężczyzna jest singlem, czy jest w związku. Kobiety dokonujące oceny były zarówno singielkami, jak i mężatkami.

Kobiety otrzymały koszulki mężczyzn, w których chodzili oni przez 24 godziny. Nie mogli używać żadnych środków myjących, dezodorantów ani perfum. Naukowcy pobierali materiał spod pach i zamykali w pojemnikach, które następnie pokazywali kobietom biorącym udział w badaniu. Kobiety otrzymywały również zdjęcie mężczyzny. Na podstawie zdjęcia i materiału wyciętego spod pach mężczyzn, miały ocenić jego atrakcyjność i męskość.

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wynik badania nie pozostawiają złudzeń. Kobiety mają nosa

Większość badanych kobiet oceniła twarze singli nieco przychylniej niż twarze mężczyzn w związku. Naukowcy podkreślają, że wyniki badania są zgodne z wcześniejszymi założeniami.

Zgodne z wcześniejszymi badaniami pokazującymi, że samotnych mężczyzn i tych żyjących w związkach, można rozróżnić na podstawie poziomu testosteronu. Im wyższy poziom testosteronu, tym silniejszy zapach i że bardziej intensywne (zapachy ciała) są oceniane jako bardziej męskie zapachy.

Samotni mężczyźni mają wyższy poziom testosteronu, który jest wyczuwalny przez kobiety. Jednak badacze zaznaczają, że zapach samotnego mężczyzny może wiązać się również z innym stylem życia niż w przypadku mężczyzn w związkach.

Więcej o: