To pewne! Będzie 13. emerytura 2023. Kiedy wypłaty i ile wyniosą? Kwota może zaskoczyć seniorów

Wielu seniorów zastanawia się, czy będzie wypłacona 13. emerytura 2023 i kiedy. Najstarsi obywatele nie mają powodu do zmartwień. Trzynastka jest bowiem corocznym dodatkiem, który gwarantuje ustawa. W jakiej wysokości zostanie wypłacona w nadchodzącym roku?

Po raz pierwszy trzynastki zostały wypłacone seniorom w 2019 roku. W 2020 roku zostały natomiast zagwarantowane w ustawie jako świadczenie coroczne. ZUS wypłaca je wszystkim emerytom i rencistom niezależnie od wysokości dochodów. W 2023 roku najstarsi obywatele będą mogli liczyć na rekordowy zastrzyk gotówki, jeśli spełnią się prognozy rządu. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Ile wyniesie 13. emerytura 2023? Kwoty mogą być zaskakująco wysokie

Wysokość trzynastek uzależniona jest od aktualnie obowiązującej w Polsce wysokości minimalnej emerytury. Właśnie dlatego w 2022 roku dodatek dla seniorów wyniósł 1388,34 zł brutto. Ile wyniosą przyszłoroczne wypłaty? Dokładną kwotę poznamy w lutym, kiedy GUS oficjalnie ogłosi wskaźnik waloryzacji 2023.

Jednak prognozy już teraz wskazują, że ze względu na rosnącą inflację, wypłaty mogą być rekordowe. Zastosowana ma zostać waloryzacja kwotowo-procentowa, dzięki czemu minimalne świadczenia mają wzrosnąć do kwoty 1588,44 zł brutto. Tyle samo wówczas wynosiłaby także 13. emerytura. 

13. emerytura 2023. Kiedy wypłata świadczenia się rozpocznie? 

Trzynastki wypłacane są przez ZUS. Żaden wniosek nie jest jednak konieczny do wypłaty dodatku, gdyż pieniądze trafiają do wszystkich emerytów i rencistów z automatu, niezależnie od wysokości osiąganych dochodów. Kiedy można spodziewać się wypłaty? Prawdopodobnie tak jak w 2022 roku 13. emerytura zostanie wypłacona wraz z kwietniowym świadczeniem, a w maju 2023 dla osób pobierających świadczenia przedemerytalne. 

Więcej o: