Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury to za mało. ZUS bez tych dokumentów go nie rozpatrzy

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury to szansa dla wielu seniorów na wyższe comiesięczne świadczenie. Jak się okazuje, nie od wszystkich zostanie on jednak przyjęty. Niektóre formularze ZUS odrzuca z automatu. Dlaczego?

Emeryci, którzy pobierają świadczenia z ZUS, mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Niestety, nie wszyscy skorzystają na przeliczeniu i nie każdy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony przez ZUS. Jest to bowiem możliwe tylko w określonych sytuacjach.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Seniorka To pewne! Będzie 13. emerytura 2023. Kiedy wypłaty i ile wyniosą?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Kto może go złożyć? 

ZUS przyjmie wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia jedynie w określonych przypadkach, a mianowicie jeśli: 

  • przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponowałeś wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które można było uwzględnić przy obliczaniu świadczenia;
  • obecnie możesz udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki, jakie uzyskiwałeś po przyznaniu świadczenia;
  • po przyznaniu świadczenia pracowałeś lub opłacałeś składki na ubezpieczenie społeczne. 

Wniosek o przeliczenie świadczenia można złożyć jedynie raz w roku. Od 2022 roku dotyczy to również dorabiających seniorów. Wcześniej mogli oni składać wniosek raz na kwartał. 

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury to za mało. Co jeszcze należy dostarczyć do ZUS

Jeśli senior spełnia powyższe kryteria, to poza wnioskiem, musi dostarczyć do ZUS odpowiednie dokumenty. Mowa tutaj o zaświadczeniach, które nie zostały złożone wcześniej, a mogą wpływać na decyzję wydaną przez ZUS tj. zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, legitymację ubezpieczeniową, świadectwo pracy czy zaświadczenie potwierdzające przebyte okresy ubezpieczenia. 

Portfel i legitymacja Ważne zmiany w legitymacji emeryta. Zaczną obowiązywać już od 1 stycznia

Więcej o: