Jak prać buty w pralce? Zastosuj 5 zasad, a przez lata będą wyglądać jak nowe

Jak prać buty w pralce, aby ich nie zniszczyć? Stosując się do kilku prostych zasad, możesz mieć pewność, że po każdym praniu będą wyglądały jak nowe. Zapomnisz o trudnych do usunięcia plamach i żmudnym szorowaniu obuwia szczoteczką.

Zanim wrzucimy buty do pralki, warto wiedzieć, że nie każdy materiał i rodzaj obuwia można prać mechanicznie. Szpilki, buty zamszowe czy skórzane możemy bowiem w ten sposób zniszczyć. Najczęściej do prania w pralce nadają się modele sportowe. W ich przypadku także należy jednak pamiętać o kilku zasadach. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Co pomoże wyglądać pięknie falowanym włosom w 15 minut?

Jak prać buty w pralce? W pierwszej kolejności odpowiednio je przygotuj 

Przed włożeniem butów do pralki, musimy z nich wyjąć sznurowadła i wkładki. Oba elementy warto umyć ręcznie. W tym celu świetnie sprawdzi się woda z dodatkiem szarego mydła. Dla jeszcze lepszego efektu wykładki możemy posypać sodą oczyszczoną i zostawić na noc. Ten prosty trik sprawi, że pozbędziemy się z nich nieprzyjemnego zapachu

Reese Witherspoon Witherspoon pokazała dzieci. "Twoja córka wygląda jak ty bardziej niż ty!"

Buty zaś należy oczyścić z zabrudzeń tj. piach bądź zaschnięte błoto. Następnie obuwie owijamy kocem, ręcznikiem lub wkładamy do specjalnego woreczka i wrzucamy do pralki. Unikniemy dzięki temu uszkodzeń mechanicznych. 

Pranie butów w pralce. Kolejne wskazówki, o których warto pamiętać 

Dwa najważniejsze kroki mamy za sobą, czyli oczyszczenie butów i ich zabezpieczenie. Kolejnym jest odpowiednie ustawienie programu. Musi on być krótki, maksymalnie 30 stopni i 400 obrotów na minutę. Czwarta zasada, o której należy pamiętać to dobór odpowiednich środków. Kategorycznie unikamy płynów zmiękczających i do płukania. Zamiast tego wystarczy odrobina proszku do prania. 

Wyrzucasz to do pojemnika na odpady zmieszane? To błąd Wyrzucasz je do śmieci zmieszanych? Błąd, który kosztuje nawet 5 tys. zł

Suszenie butów. Ostatni krok, o którym nie należy zapominać

Na koniec należy zadbać o odpowiednie wysuszenie butów. Jeśli nie chcemy, aby się odkształciły lub powstały na nich przebarwienia, nie można wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz kłaść na kaloryferze. Najlepszym sposobem będzie wypchanie obuwia suchymi, zwiniętymi gazetami i pozostawienie do całkowitego wyschnięcia. Co jakiś czas, można jedynie zmieniać gazety.

Więcej o: