Ulga na internet 2023. Można odliczyć do 1520 zł. Kto może z niej skorzystać?

Co można odliczyć od podatku w 2023 roku? Zbliża się sezon rozliczeń podatkowych i wypełniania PIT. Jak co roku, możemy skorzystać z ulg podatkowych. Jedną z nich jest ulga na internet, dzięki której można odliczyć nawet 1520 zł. Są jednak pewne warunki.

Co roku wielu Polaków podczas wypełniania PIT korzysta z możliwości odliczenia różnych ulg czy darowizn. To sposób na obniżenie podatku za dany rok. Co można odliczyć od podatku? Ulga na internet czy na dziecko to tylko niektóre z przykładów.

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga na internet. Niektórzy odliczą nawet 1520 zł. O kim mowa?

Z ulgi na internet może skorzystać każdy, kto w danym roku podatkowym ponosił wydatki związane z korzystaniem z Internetu. Są jednak określone warunki, które należy spełnić. Przede wszystkim należy uzyskiwać dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym (takie osoby składają PIT-28, PIT-36 lub PIT-37). 

Prawo do skorzystania z ulgi przysługuje, jeżeli w latach wcześniejszych nie korzystaliśmy z tego odliczenia albo po raz pierwszy skorzystaliśmy z niego w zeznaniu za 2021 rok. Maksymalna kwota, jaką można odliczyć w zeznaniu podatkowym, wynosi 760 zł na osobę. Jeżeli wydatek ponoszą małżonkowie, to każdy ma prawo do maksymalnego limitu. Łącznie mogą więc odliczyć od podatku nawet 1520 zł.

Co można odliczyć od podatku w 2023 roku? Nie tylko Internet

Ulga na internet to niejedyna ulga, z jakiej mogą skorzystać podatnicy. W 2023 roku od podatku będzie można odliczyć m.in.:

  1. Ulga na dziecko: prawo do ulgi przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym lub rodzinom zastępczym, którzy uzyskali dochody opodatkowane według skali podatkowej.
  2. Ulga termomodernizacyjna: prawo do ulgi przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom domu jednorodzinnego (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej), którzy w roku podatkowym ponieśli wydatki na termomodernizację domu.
  3. Ulga rehabilitacyjna PIT: ulga przysługuje osobom niepełnosprawnym lub opiekunom, którzy ponieśli wydatki na cele rehabilitacyjne lub związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
  4. Ulga dla młodych: prawo do ulgi przysługuje osobom poniżej 26. roku życia. Takie osoby są zwolnione od podatku – maksymalnie do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym.
  5. Ulga dla krwiodawców: ulga, a w zasadzie darowizna, przysługuje tym, którzy w 2022 roku oddali krew. Zakłada odliczenie ekwiwalentu za krew i osocze, który nie może jednak przekroczyć 6 proc. dochodu. Jej wysokość zależy od ilości oddanej krwi i osocza.
Więcej o: