Zmiany w kodeksie pracy 2023. To pewne! Będą kontrole, ale też rekordowe podwyżki

Jakie czekają nas zmiany w kodeksie pracy? 2023 to nie tylko podwyżki, lecz także rewolucje w zakresie kontroli pracowników czy pracy zdalnej. Wzrośnie pensja minimalna, ale też i składki na ubezpieczenie społeczne. Czego mogą spodziewać się pracownicy i pracodawcy?

W 2023 roku zarówno pracowników, jak i pracodawców czeka wiele zmian. Mowa m.in. o podwyżkach płacy minimalnej, ale też składek na ubezpieczenie społeczne. Pracowników czekają również kontrole.

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Jak pielęgnować fryzurę afro lub loki?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Płaca minimalna 2023. Wzrośnie i to dwukrotnie: w styczniu i w lipcu

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, od 1 stycznia 2023 r. płaca minimalna ma wzrosnąć do 3490 zł, a od 1 lipca – do 3600 zł. Od lipca minimalna będzie więc aż o 590 zł wyższa niż w 2022 roku. Minimalna stawka godzinowa w 2023 roku ma wynosić:

  • 22,80 zł od 1 stycznia,
  • 23,50 zł od 1 lipca.

To wzrost o 3,80 zł w stosunku do stawki obowiązującej w 2022 roku. – Kwoty wskazane w rozporządzeniu Rady Ministrów są wyższe niż początkowe propozycje – zauważyła cytowana przez portal gov.pl minister Marlena Maląg. – Od lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie będzie wyższe o 19,6 proc. w stosunku do najniższej płacy, która obowiązuje w 2022 r. Z kolei w porównaniu do 2015 r. płaca minimalna wzrośnie o 105,7 proc. – dodała Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Podwyżki płacy minimalnej to nie wszystko. Od stycznia 2023 roku wzrosnąć ma wysokość m.in. dodatku za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy (współczynnik, dzięki któremu ustalany jest ekwiwalent za 1 dzień urlopu, będzie wynosił 20,83), a także diety za podróże służbowe po kraju (minimalnie 45 zł za dobę). Wzrośnie również wysokość składek na ubezpieczenia społeczne obliczane przez przedsiębiorców i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, na podstawie którego ustalana jest wysokość składek, wynosić będzie 6935 zł.

Zmiany w kodeksie pracy 2023. Kontrole pracowników. Nowe obowiązki również dla pracodawców

Jakie jeszcze czekają nas zmiany w kodeksie pracy? 2023 rok to również zmiany w regulacjach dotyczących pracy zdalnej. Pracownik w trakcie zatrudnienia lub zawierania umowy będzie musiał wyrazić na nią zgodę. Pracodawca z kolei będzie mógł oddelegować pracownika do pracy zdalnej jedynie w dwóch przypadkach:

  • W czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, zagrożenia epidemicznego lub epidemii.
  • Gdy jest to niezbędne do zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, gdy jest to niemożliwe w dotychczasowym miejscu pracy z przyczyn niezależnych od pracodawcy.

Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. kobietom w ciąży, rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia i osobom, które opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Zgodnie ze zmianami w kodeksie pracy, które mają wejść w życie od 1 marca 2023 roku, będzie też musiał dostarczyć pracownikowi niezbędne materiały i narzędzia pracy, pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do jej wykonywania. Pracodawca będzie mógł również przeprowadzać prewencyjne kontrole trzeźwości, gdy jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia lub mienia.

Więcej o: