Rekordowe podwyżki dla 3 mln osób. Skorzystają nie tylko pracownicy zarabiający minimalne stawki

Minimalne wynagrodzenie od stycznia 2023 wzrośnie z 3010 zł brutto do 3490 zł brutto. Kolejny wzrost nastąpi już w lipcu. Kto na tym skorzysta? Okazuje się, że nie tylko pracownicy zarabiający pensję minimalną.

Już 1 stycznia 2023 r. czeka nas wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, które zostanie podwyższone o 480 zł brutto. Kolejna podwyżka, o kolejne 110 zł, nastąpi już w lipcu 2023 r. Dwukrotne wprowadzenie podwyżek ma zrekompensować pracownikom wysoką inflację. Okazuje się, że ze zmian wprowadzonych przez rząd skorzystają nie tylko ci, którzy zarabiają minimalną pensję. Na co mogą liczyć pracownicy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Podwyżki dla polityków? Szłapka: Myślę, że Senat odrzuci ten projekt

Minimalne wynagrodzenie od stycznia 2023. Rekordowe podwyżki obejmą około 3 mln osób

W styczniu nastąpi wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę — z 3010 zł brutto do 3490 zł brutto. Kolejna podwyżka czeka pracowników już w lipcu, ponieważ wtedy wynagrodzenie będzie musiało wynosić co najmniej 3600 zł brutto. Szacuje się, że w związku ze zmianami podwyżki obejmą około 3,05 mln osób.

Portal Business Insider wskazuje, że najniższe wynagrodzenie zazwyczaj jest oferowane pracownikom branż hotelarskich, budownictwa, gastronomicznych, handlu i administracji publicznej. To właśnie przede wszystkim przedstawiciele firm tych działów gospodarki powinni liczyć się z koniecznością wprowadzenia podwyżek od nowego roku.

Minimalna krajowa 2023. Kto jeszcze skorzysta z podwyżek?

Okazuje się, że nie tylko osoby zarabiające minimalne wynagrodzenie skorzystają na podwyżkach. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wysokość najniższej pensji wpływa na wiele świadczeń pracowniczych, takich jak odprawa w przypadku zwolnień grupowych czy likwidacji stanowiska pracy w firmie zatrudniającej co najmniej 20 pracowników. Świadczenie nie może być jednak wyższe, nić piętnastokrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli 52350 zł przez pierwsze sześć miesięcy 2023 r. i 54000 zł przez kolejne sześć miesięcy.

Oprócz tego wzrośnie również minimalna wysokość odszkodowania ze względu na mobbing lub dyskryminację, ale też i wynagrodzenie za czas przestoju w pracy, który nie jest zależny od pracownika. To 3490 zł w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. i 3600 zł w kolejnych sześciu miesiącach.

Wzrost obejmie też dodatek za pracę w nocy, który wynosi 20 procent stawki godzinowej wynikającej z aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Więcej o: