W ilu stopniach prać pościel? Wiele osób popełnia błąd. Zwróć uwagę na ten szczegół

Regularne pranie pościeli to ważna czynność, która pozwoli nam zachować jej nieskazitelny wygląd, ale również wygodę użytkowania. Zastanawiasz się, jak i w ilu stopniach prać pościel, by służyła nam jak najdłużej? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często należy prać pościel. To wyjątkowo indywidualna kwestia, która uzależniona jest od stopnia użytkowania oraz zabrudzenia. Częstotliwość wzrasta latem, kiedy jest bardziej narażona na powstawanie plam czy zabrudzeń oraz w trakcie choroby, gdy walczymy z przeziębieniem. Należy także pamiętać, że nową pościel także trzeba wyprać przed pierwszym użyciem. 

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Jak pielęgnować fryzurę afro lub loki?

Jak i w ilu stopniach prać pościel? Stosuj te zasady, a posłuży ci przez długie lata

W przypadku prania pościeli w pralce warto znać pewne zasady, które pomogą uniknąć nam przykrych niespodzianek po wyjęciu tkaniny z bębna. 

 • Nie pierz pościeli wraz z innymi tekstyliami.
 • Nie zapełniaj bębna po brzegi. Pościel może zostać niedoprana i trudno będzie ją także odpowiednio wypłukać.
 • Szczególnie zabrudzoną pościel, namocz wcześniej w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Produkt pomoże wybielić plamy i zredukuje nieprzyjemne zapachy.
 • Przewróć wszystkie poszewki na lewą stronę, aby uchronić tkaniny przed mechanicznymi uszkodzeniami i na dłużej zachować ich intensywne kolory.
 • W przypadku wyboru temperatury kieruj się wskazówkami producenta, zamieszczonymi na metce.

W jakiej temperaturze prać pościel? Dostosuj sposób prania do rodzaju tkaniny

Nie tylko jakość i rodzaj tkaniny, z której wykonana jest pościel, decyduje o jej trwałości i wyglądzie. Także sposoby prania i suszenia mają ogromny wpływ w trakcie dbania o wygodę użytkowania. Pamiętaj, że różne tkaniny pościelowe wymagają różnego traktowania.

 • pościel bawełniana - optymalna temperatura do prania bawełnianej pościeli wynosi około 60-90 stopni.
 • pościel satynowa - temperatura prania pościeli wykonanej z satyny bawełnianej to od 40 do 60 stopni. Należy również zrezygnować z wirowania.
 • pościel z kory - tkanina nie powinna być poddawana wirowaniu. Temperatura prania nie powinna przekraczać 60 stopni. Niektóre modele należy jednak prać w 40 stopniach. Warto więc zwrócić uwagę na uwagi od producenta.
 • pościel lniana - idealna dla alergików, dobrze znosi pranie w wysokich temperaturach. Należy kierować się zaleceniami od producenta, znajdującymi się na metce. Detergenty do prania lnu powinny być delikatne.
 • pościel z jedwabiu - temperatura nie powinna przekraczać, 30 stopni. Używaj detergentów przeznaczonych specjalnie do prania jedwabiu.
 • pościel flanelowa - za optymalną temperaturę do prania pościeli wykonanej z flaneli przyjmuje się 40 stopni. Warto pamiętać jednak o stosowaniu delikatnych detergentów, aby zachować intensywny kolor tkaniny oraz dodaniu płynu do płukania, by jak najdłużej zachować jej właściwości.
Więcej o: