Czy 30 grudnia jest post? Biskupi udzielili dyspensy przed sylwestrem, ale pod jednym warunkiem

Czy w piątek 30 grudnia 2022 jest post, czy dzisiaj można jeść mięso? Wielu wiernych zastanawia się, czy przed sylwestrem została udzielona dyspensa. Duchowni rozwiewają wątpliwości.

Wierni w Polsce są zobowiązani zgodnie z prawem kanonicznym w piątki do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych z wyłączeniem ryb. Od postu może obowiązywać jednak dyspensa, czyli uchylenie obowiązującego przepisu prawa kościelnego. Taką decyzję musi wydać jednak papież albo biskup danej diecezji. Czy dzisiaj obowiązuje post? Podpowiadamy. 

Marcelina Zawadzka Marcelina Zawadzka narzeka na inflację. Ujawniła, ile wzrosła jej rata kredytu

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Jak pielęgnować fryzurę afro lub loki?

Czy dziś jest post - piątek 30 grudnia? Dyspensa została ogłoszona w wielu diecezjach 

W bieżącym roku święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa przypada w piątek, który to dzień zgodnie z obowiązującymi przepisami Kościoła, posiada charakter pokutny. Biorąc pod uwagę rodzinny wymiar święta Świętej Rodziny, dobro duchowe wiernych, radosny charakter przeżywania oktawy Narodzenia Pańskiego oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Duszpasterzy (...) udzielam wszystkim Wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej i osobom przebywającym na terenie Archidiecezji, dyspensy

Tak brzmi dekret wydany przez Prymasa Polski Wojciecha Polaka. Arcybiskup gnieźnieński decyzję o dyspensie ogłosił już przed świętami. Oznacza to, że 30 grudnia 2022 roku wierni będą mogli bez obaw spożywać mięso. Nie jest to jednak jedyna diecezja, w której tego dnia nie będzie obowiązywał post. Dyspensa obowiązuje również w: Archidiecezji Katowickiej. Archidiecezji Warszawskiej, Archidiecezji Wrocławskiej, Diecezji Drohiczyńskiej, Diecezji Ełckiej, Diecezji Kieleckiej, Diecezji Legnickiej, Diecezji Łomżyńskiej, Diecezji Pelplińskiej, Diecezji Toruńskiej, Diecezji Warszawsko-Praskiej, Diecezji Włocławskiej i Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Najstarsze gwiazdy polskiej muzyki. Niektórzy są na scenie ponad 50 lat Najstarsze gwiazdy polskiej muzyki. Niektórzy są na scenie ponad 50 lat

Czy dzisiaj można jeść mięso? W niektórych diecezjach jest jeden warunek 

Jak się okazuje, niektóre diecezje zdecydowały o udzieleniu dyspensy pod jednym warunkiem. Na przykład duchowni z Warszawy zaznaczyli, że post nie będzie obowiązywał tych wiernych, którzy w zamian odmówią modlitwę w dowolnej intencji wskazanej przez papieża.

Więcej o: