Zbliża się nowy rok, który jest czasem wizyt duszpasterskich w domach. Odwiedziny zazwyczaj mają początek w okresie świąt Bożego Narodzenia i trwają nawet do lutego. Wizyta księdza ma na celu poznanie parafian, poświęcenie domu i wspólną modlitwę. Domownicy często decydują się też na przekazanie datku pieniężnego na potrzeby Kościoła. Wiele osób zastanawia się, czy przyjęcie księdza w domu jest obowiązkowe i jakie konsekwencje grożą podczas nieobecności w mieszkaniu, gdy kapłan zapuka do drzwi. Sprawdź, bo możliwe, że o tym nie wiedziałaś.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Osoby niewierzące i nieuczestniczące w życiu wspólnoty nie mają obowiązku przyjęcia księdza po kolędzie. W prawie kanonicznym nie ma również żadnych zapisów, które zmuszałyby wierzących do przyjęcia księdza w domu. Inaczej wygląda to w przypadku duchownych. Według zapisów kanonu 529 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego proboszcz ma obowiązek poznawania wiernych oraz pobłogosławienie ich na kolejny rok:
Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również — jeśli w czymś niedomagają — roztropnie ich korygując. Gorącą miłością wspiera chorych, zwłaszcza bliskich śmierci, wzmacniając ich troskliwie sakramentami i polecając ich dusze Bogu. Szczególną troską otacza biednych, cierpiących, samotnych, wygnańców oraz przeżywających szczególne trudności. Stara się wreszcie o to, by małżonkowie i rodzice otrzymali pomoc do wypełniania własnych obowiązków oraz popiera wzrost życia chrześcijańskiego w rodzinach.
Podejmując decyzję o przyjęciu księdza w domu, warto wiedzieć, jak się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim pamiętaj, że kapłan jest gościem i zasługuje na szacunek. Warto wcześniej posprzątać mieszkanie i przygotować odpowiednie, dostosowane do okoliczności ubrania.
Powszechnym zwyczajem jest przekazywanie ofiary na potrzeby Kościoła. Brak funduszy nigdy nie powinien być jednak przeszkodą do ugoszczenia księdza w mieszkaniu, a żaden kapłan nie może domagać się datków.
Termin wizyty księdza zazwyczaj jest podawany z wyprzedzeniem. Jeśli jednak nie masz możliwości ugoszczenia kapłana danego dnia, bo na przykład jesteś w pracy, nie powinno to nieść za sobą konsekwencji. W wielu parafiach istnieje też możliwość umówienia wizyty księdza indywidualnie, w terminie, który odpowiada obu stronom.