Czy kolęda duszpasterska jest obowiązkowa? O tym mogłaś nie wiedzieć

Czy kolęda duszpasterska jest obowiązkowa? Odwiedzanie parafian w domach w wielu miejscach już się rozpoczęło, dlatego warto wiedzieć, czy nieobecność niesie za sobą jakieś konsekwencje. Wizyta duszpasterska wymaga też odpowiedniego przygotowania. Sprawdź, co należy postawić na stole.

Zbliża się nowy rok, który jest czasem wizyt duszpasterskich w domach. Odwiedziny zazwyczaj mają początek w okresie świąt Bożego Narodzenia i trwają nawet do lutego. Wizyta księdza ma na celu poznanie parafian, poświęcenie domu i wspólną modlitwę. Domownicy często decydują się też na przekazanie datku pieniężnego na potrzeby Kościoła. Wiele osób zastanawia się, czy przyjęcie księdza w domu jest obowiązkowe i jakie konsekwencje grożą podczas nieobecności w mieszkaniu, gdy kapłan zapuka do drzwi. Sprawdź, bo możliwe, że o tym nie wiedziałaś.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Hołownia: Jestem zwolennikiem, żeby państwo z największą surowością i rzetelnością rozliczyło Kościół Katolicki

Czy kolęda duszpasterska jest obowiązkowa? O tym mogłaś nie wiedzieć

Osoby niewierzące i nieuczestniczące w życiu wspólnoty nie mają obowiązku przyjęcia księdza po kolędzie. W prawie kanonicznym nie ma również żadnych zapisów, które zmuszałyby wierzących do przyjęcia księdza w domu. Inaczej wygląda to w przypadku duchownych. Według zapisów kanonu 529 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego proboszcz ma obowiązek poznawania wiernych oraz pobłogosławienie ich na kolejny rok: 

Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien  starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również — jeśli w czymś niedomagają — roztropnie ich korygując. Gorącą miłością wspiera chorych, zwłaszcza bliskich śmierci, wzmacniając ich troskliwie sakramentami i polecając ich dusze Bogu. Szczególną troską otacza biednych, cierpiących, samotnych, wygnańców oraz przeżywających szczególne trudności. Stara się wreszcie o to, by małżonkowie i rodzice otrzymali pomoc do wypełniania własnych obowiązków oraz popiera wzrost życia chrześcijańskiego w rodzinach.

Wizyta duszpasterska, czyli kolęda. Co przygotować? 

Podejmując decyzję o przyjęciu księdza w domu, warto wiedzieć, jak się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim pamiętaj, że kapłan jest gościem i zasługuje na szacunek. Warto wcześniej posprzątać mieszkanie i przygotować odpowiednie, dostosowane do okoliczności ubrania.

  1. Nakryj stół białym, czystym obrusem.
  2. Postaw na blacie krzyż, zapalone świece, kropidło, wodę święconą i Pismo Święte. Jeśli nie masz święconej wody, na początku wizyty poinformuj o tym kapłana i poproś o pobłogosławienie przygotowanej cieczy.
  3. Zadbaj, by dzieci przygotowały zeszyty z lekcji religii. Możliwe, że ksiądz wyrazi chęć zapoznania się z ich treścią.

Powszechnym zwyczajem jest przekazywanie ofiary na potrzeby Kościoła. Brak funduszy nigdy nie powinien być jednak przeszkodą do ugoszczenia księdza w mieszkaniu, a żaden kapłan nie może domagać się datków.

Termin wizyty księdza zazwyczaj jest podawany z wyprzedzeniem. Jeśli jednak nie masz możliwości ugoszczenia kapłana danego dnia, bo na przykład jesteś w pracy, nie powinno to nieść za sobą konsekwencji. W wielu parafiach istnieje też możliwość umówienia wizyty księdza indywidualnie, w terminie, który odpowiada obu stronom.

Więcej o: