Jak się pozbyć pluskiew? Ten temat ostatnimi czasy wraca jak bumerang. Wszystko za sprawą faktu, że coraz częściej zauważamy obecność tych owadów w naszych domach. Okazuje się, że pomimo rozwoju cywilizacyjnego problem powrócił. Jak walczyć z nieznośnymi pasożytami?
Pluskiew domowa jest pasożytem, który żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, głównie ludzką. W ciągu dniach ukrywają się w zakamarkach, dlatego często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nocą coś nas gryzie. Co więcej, ich ukąszenie nie jest bolesne, ponieważ w ślinie posiadają enzymy znieczulające.
Pluskwy nie posiadają skrzydeł, jednak nie przeszkadza im to w przemieszczaniu się. Bardzo sprawnie potrafią przedostać się z ubrania jednej osoby na drugą, by chwilę później zamieszkać w domu nowego żywiciela.
Mają trzy pary cienkich odnóży zakończonych pazurkami. Kiedy są najedzone, przybierają ciemną barwę przypominającą mahoń, głodne stają się żółto-brązowe. Pluskwy mają dużą szeroką głowę, spore oczy oraz czułki, dzięki którym łatwo i sprawnie jest w stanie wywęszyć kolejną ofiarę.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Pluskwy nie lubią korzennych zapachów. Dlatego, jeśli zaobserwowaliśmy ich obecność, warto wysypać garść goździków w różnych zakamarkach. Pomocna będzie również kurkuma. Jednak tego rodzaju pasożyty bardzo lubią bytować w szczelinach kanap, foteli, czy na łóżkowych materacach. Jeżeli na obszyciach i w rogach zaobserwujemy brunatne, drobne plamki, to może być znak, że tam bytują pluskwy oraz namnażają się w zastraszającym tempie. Ich obecność często charakteryzuje wyczuwalny zapach przypominające gnijące maliny.
Kiedy zaobserwujemy obecność pluskwy domowej, należy niezwłocznie zdjąć powłoczkę z materaca, który najczęściej zaopatrzony jest w suwak i wrzucić do pralki. Pierzemy również pościel. Wszystko w temperaturze powyżej 45 st. Celsjusza, ponieważ tylko wtedy możemy mieć pewność, że zginą również larwy pluskiew.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.