Imiona dla dziewczynek, jak i dla chłopców często wiążą się z tradycją. Niemowlę otrzymuje określenie, które niegdyś nosiła babcia, dziadek, lub ważna osoba z rodziny. Jednak coraz częściej rodzice decydują się na nietuzinkowe rozwiązania lub nowoczesne imiona nawiązujące do kultur innych krajów. Czy tak jest i tym razem? Otóż nie. Imię, które wciąż zyskuje popularność, swoją świetność miało w latach 30.
Damskie imiona nierzadko skrywają wiele zagadek. Ich pochodzenie znajduje źródło w odległych czasach, a znaczenie bywa zaskakujące. Przykładem może być Janina, która w latach 30. ubiegłego wieku cieszyła się niesłabnącą popularnością.
Janina to żeńska forma imienia Jan. W Polsce niegdyś znane także jako Janna. Wywodzi się z języka hebrajskiego, a dokładnie z połączenia słów Jahwe i channah, czyli Bóg i łaska. Dla przyszłych rodziców ważne jest nie tylko pochodzenie i znaczenie imienia, ale także cechy, jakie niesie ze sobą dane określenie. Janinka jest osobą upartą, często wręcz przekonaną co do swojej nieomylności. Bywa dumna, ale także konsekwentna w dążeniu do spełnienia marzeń i osiągnięciu zamierzonego celu. Odpowiedzialna, odważna i solidna. Kiedy dorośnie, staje się niekonwencjonalną kobietą o dużej empatii i sercu romantyczki. Lubi przewodzić i nie akceptuje braku zaangażowania w powierzone zadania.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Janinka jeszcze 20 lat temu nie cieszyła się zbyt dużą popularnością. Jednak z czasem rodzice coraz chętniej wybierali to imię dla córeczki. Na stronie dane.gov.pl, widzimy, że w 2000 roku jedynie 16 dziewczynek nazwano imieniem Janina. Jednak już siedem lat później było ich już 36. 2010 rok to 50 Janinek. Przełom nastąpił w 2014 roku, kiedy 118 niemowląt otrzymało imię Janinka.
W 2020 roku urodziło się aż 186 córeczek o imieniu Janina. Rok później odnotowano lekki spadek i na świat przyszło 178 Janin. Według statystyk już w pierwszej połowie 2022 roku rodzice wybrali imię Janinka dla 88 dziewczynek.