To imię dla dziewczynki było hitem w latach 30. Dziś wraca do łask. Co oznacza?

Imię dla dziewczynki jest pierwszym z wyborów przyszłych rodziców. Decyzja nie zawsze jest oczywista i prosta. Nic w tym dziwnego, w końcu każde dziecko jest wyjątkowe, a imię, które otrzyma, musi nie tylko pięknie brzmieć, ale również dobrze się kojarzyć. Ostatnio do łask powraca imię damskie popularne w latach 30.
Zobacz wideo Oczyszczanie nosa noworodka. Położna radzi, jak najlepiej to zrobić

Imiona dla dziewczynek, jak i dla chłopców często wiążą się z tradycją. Niemowlę otrzymuje określenie, które niegdyś nosiła babcia, dziadek, lub ważna osoba z rodziny. Jednak coraz częściej rodzice decydują się na nietuzinkowe rozwiązania lub nowoczesne imiona nawiązujące do kultur innych krajów. Czy tak jest i tym razem? Otóż nie. Imię, które wciąż zyskuje popularność, swoją świetność miało w latach 30. 

Metamorfozy gwiazd. Jak wyglądały na początku kariery? Od wyzywających strojów po ostry makijaż. Jak kiedyś wyglądały gwiazdy?

Imię dla dziewczynki, które oznacza kobietę "cieszącą się Bożą łaską"

Damskie imiona nierzadko skrywają wiele zagadek. Ich pochodzenie znajduje źródło w odległych czasach, a znaczenie bywa zaskakujące. Przykładem może być Janina, która w latach 30. ubiegłego wieku cieszyła się niesłabnącą popularnością.

Janina to żeńska forma imienia Jan. W Polsce niegdyś znane także jako Janna. Wywodzi się z języka hebrajskiego, a dokładnie z połączenia słów Jahwe i channah, czyli Bóg i łaska. Dla przyszłych rodziców ważne jest nie tylko pochodzenie i znaczenie imienia, ale także cechy, jakie niesie ze sobą dane określenie. Janinka jest osobą upartą, często wręcz przekonaną co do swojej nieomylności. Bywa dumna, ale także konsekwentna w dążeniu do spełnienia marzeń i osiągnięciu zamierzonego celu. Odpowiedzialna, odważna i solidna. Kiedy dorośnie, staje się niekonwencjonalną kobietą o dużej empatii i sercu romantyczki. Lubi przewodzić i nie akceptuje braku zaangażowania w powierzone zadania.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Materac Wysyp garść na materac. Po godzinie będzie wyglądał jak nowy ze sklepu

Janina. Imię dla dziewczynek, które wraca do łask

Janinka jeszcze 20 lat temu nie cieszyła się zbyt dużą popularnością. Jednak z czasem rodzice coraz chętniej wybierali to imię dla córeczki. Na stronie dane.gov.pl, widzimy, że w 2000 roku jedynie 16 dziewczynek nazwano imieniem Janina. Jednak już siedem lat później było ich już 36. 2010 rok to 50 Janinek. Przełom nastąpił w 2014 roku, kiedy 118 niemowląt otrzymało imię Janinka.

W 2020 roku urodziło się aż 186 córeczek o imieniu Janina. Rok później odnotowano lekki spadek i na świat przyszło 178 Janin. Według statystyk już w pierwszej połowie 2022 roku rodzice wybrali imię Janinka dla 88 dziewczynek.

Więcej o: