Gatunków palm jest mnóstwo, część z nich doskonale radzi sobie w warunkach domowych. Nie mają wygórowanych wymagań, dlatego często wybieramy je do ozdoby wnętrz. Przykładem jest niezwykle urokliwy gatunek palmy koralowej inaczej nazywanej też chamedora wytworna, która świetnie odnajdzie się w niedużych przestrzeniach.
Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Palma koralowa ma piękne gęste i pierzaste liście w kolorze intensywnej zieleni. W odróżnieniu od innych gatunków rośnie bardzo wolno, wypuszcza nie więcej niż trzy liście w roku i dorasta tylko do 150 cm wysokości. Dlatego też nie wymaga zbyt częstego przesadzania. Świetnym stanowiskiem dla palmy koralowej jest miejsce w pobliżu okna wschodniego, ponieważ lubi delikatne rozproszone światło, przypominające lasy tropikalne. Wymaga przepuszczalnego lekkiego podłoża, drenażu i oczywiście doniczki z odpływem, gdyż nie znosi zastoju wodu. Należy podlewać ją regularnie, po sprawdzeniu podłoża wodą w temperaturze pokojowej.
Wielu właścicieli palm zauważa, że szybko brązowieją i wysychają jej końcówki liści, co znacznie pogarsza jej walory dekoracyjne. I zupełnie nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje, skoro podlewają ją zgodnie ze wskazówkami. Co gorsze, intuicyjnie patrząc na suche listki, postanawiają podlewać roślinę intensywniej. Suche końcówki liści oznaczają, że palma narzeka na zbyt suche powietrze. Można ją spryskiwać, jednak jest to metoda jedynie na chwilę, gdyż woda szybko wyparuje. Lepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w nawilżacz powietrza, który stale podnosi wilgotność powietrza lub ustawienie doniczki na podstawce wypełnioną keramzytem i wodą. Tak by nie była w nich zanurzona, a jedynie stała na kamykach. Wówczas woda będzie parowała wokół rośliny. Latem możemy ją wystawić na balkon, gdy pada lekki deszcz. Będzie wdzięczna za taki prysznic!