Sylwester z psem. Pies boi się fajerwerków? Oto kilka wskazówek, jak możesz pomóc mu przetrwać noc

Sylwester to dla wielu okazja do zabawy, jednak coraz częściej mówi się o tym, aby w ostatnią noc w roku nie strzelać fajerwerkami. Dlaczego? Otóż nasze zwierzaki nie najlepiej znoszą wystrzały. Podpowiadamy, jak pomóc psu przetrwać sylwestrową noc.

Sylwester nie dla wszystkich wiąże się z dobrą zabawą. Dla zwierząt to najgorsza noc w roku, pełna wystrzałów i hałasu. Jak pomóc pupilowi ją przetrwać? Oto kilka sposobów. 

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Jak pielęgnować fryzurę afro lub loki?

Wojciech SzczęsnyMama Szczęsnego o rodzinnej tragedii. Wystarczyło kilka sekund nieuwagi

Pies ma znacznie lepszy słuch niż człowiek. Fajerwerki to dla niego ogromny stres

Kiedy my świetnie się bawimy i zachwycamy fajerwerkami, pies przeżywa okropny czas. Dlatego hasło "Nie strzelam w sylwestra" staje się coraz popularniejsze. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak wielką krzywdę wyrządzają zwierzętom fajerwerki. W Polsce nie prowadzi się tego typu statystyk, ale szacuje się, że we Włoszech każdego roku w sylwestra życie traci około 50 tys. zwierząt. To ogromna liczba, a przyczyn ich śmierci jest wiele. Katarzyna Biernacka ze Stowarzyszenia "Empatia" podkreśla, że winą za umieranie tych zwierząt ponosi człowiek. – To kwestia zawału serca bądź tego typu ataków. Sporo zwierząt ucieka, urywa się ze smyczy opiekunom, ucieka gdzieś na oślep i często wpada pod samochód. Dzikie zwierzęta również cierpią z powodu naszej beztroski i egoizmu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl  

Chciała wyglądać 10 lat młodziej. Poddała się metamorfozie. 'Nie, to jest niemożliwe' (zdjęcie ilustracyjne)Chciała wyglądać 10 lat młodziej. Poddała się metamorfozie. "To jest niemożliwe"

Tabletka na uspokojenie dla psa. Czy mogę samodzielnie podać leki dla psa na sylwestra?

Aby pomóc swojemu psu w sylwestra warto zapewnić mu tego dnia odpowiednie zmęczenie fizyczne i psychiczne. Warto wyjść z psem na długi spacer rano lub około południa, zanim rozpocznie się sylwestrowe szaleństwo. Wieczorem ograniczmy spacery do koniecznego minimum i najlepiej w pobliżu domu, czyli miejscu, które pies zna. Nie zapominajmy też o umieszczeniu przy szelkach bądź obroży na wszelki wypadek adresówki z numerem telefonu. 

Najlepiej nie zostawiać również psa w domu bez opieki. Zasłon rolety, zapewnij psu bezpieczne schronienie lub przygotuj miejsce, w którym będzie mógł się schować. Z pewnością przyda się też ulubiona zabawka oraz dużo wyrozumiałości i empatii.

Jednak, jeśli te metody nie pomagają, a twój pies panicznie boi się fajerwerków i chcesz ulżyć czworonogowi w sylwestrową noc, warto podać mu leki uspokajające dla psów. Można po nie jednak sięgnąć wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii. Nigdy nie podawajmy środków samodzielnie, a w szczególności preparatów przeznaczonych dla ludzi. 

Więcej o: