Istotne zmiany w legitymacji seniora już obowiązują! Komu przysługują zniżki? O tym warto wiedzieć

1 stycznia 2023 roku weszły w życie istotne zmiany dotyczące legitymacji emeryta i rencisty, która upoważnia do wielu zniżek i ulg. Wraz z nowym rokiem dokument dostępny jest także w wersji elektronicznej. Czy plastikowe karty wciąż są ważne i o czym jeszcze warto wiedzieć?

Dzięki legitymacji emeryta seniorzy mogą liczyć na wiele różnych, ciekawych zniżek i ulg. Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2023 roku weszły w życie istotne zmiany dotyczące tego dokumentu, które mają ułatwić korzystanie z niego. Czego dotyczą?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Jak pielęgnować fryzurę afro lub loki?

Legitymacja seniora w nowej formie. Czy plastikowe karty zachowują swoją ważność?

Do końca roku 2022 legitymacja emeryta-rencisty była wydawana jedynie w formie plastikowej karty. Zmieniło się to wraz z 1 stycznia 2023 roku. Zgodnie z rozporządzeniem, to właśnie od tego dnia zaczęła być dostępna także w nowocześniejszej, elektronicznej wersji jako mLegitymacja. Oczywiście jej posiadanie nie jest obowiązkowe, a dokumenty w formie plastikowej nadal zachowują swoją ważność i nie trzeba ich wymieniać. Nowa opcja ma być jedynie ułatwieniem dla osób, które wolą elektroniczne rozwiązania.

Jak otrzymać legitymację seniora? Posiadaczom przysługuje wiele zniżek

Legitymacja emeryta i rencisty przysługuje seniorom, którzy mają ustalone prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jak podaje gazetaprawna.pl do 31 grudnia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydawał kartę z urzędu. Teraz, a dokładniej od 1 stycznia 2023 roku, seniorzy, którzy chcą otrzymać plastikową wersję, muszą złożyć wniosek. Automatycznie jest wydawana tylko w formie elektronicznej i należy ją dodać w aplikacji mObywatel. Posiadaczom legitymacji przysługuje wiele zniżek i ulg, które warto sprawdzać przede wszystkim lokalnie, gdyż niektóre z nich są ustalane indywidualnie przez samorządy. Są to m.in.:

  • zniżki w komunikacji miejskiej,
  • zniżki na leki w niektórych aptekach,
  • zniżki i ulgi w placówkach kultury,
  • zwolnienie z części opłat ponoszonych przy rehabilitacji i wypoczynku.
Więcej o: