Benedykt XVI przeżył młodzieńczą miłość. "Decyzja o wyborze celibatu nie była dla niego łatwa"

95-letni Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku o godz. 9:34. Papież, który abdykował w 2013 roku, w czwartek zostanie pożegnany podczas uroczystości pogrzebowej. W tym smutnym czasie nie brakuje wspomnień dotyczących jego życia. Ostatnio przypomniano wywiad, w którym opowiadał o swojej młodzieńczej miłości.

Więcej wiadomości przeczytasz na Gazeta.pl.

Benedykt XVI, a właściwie Joseph Ratzinger, trzy lata po swojej abdykacji udzielił wywiadu-rzeki niemieckiemu dziennikarzowi Peterowi Seewaldowi. Dzięki temu historia jego życia została przelana na papier i wydana w formie książki "Ostatnie rozmowy". Ratzinger opowiadał dziennikarzowi m.in. o swojej trudnej miłości z czasów studiów. 

Zobacz wideo Czy papież Franciszek przyleci do Polski? Szrot: To jest decyzja Ojca Świętego. Prezydent go zaprosił

"Decyzja o wyborze celibatu nie była dla niego łatwa"

Benedykt XVI miał przyznać w czasie wywiadu, że był bardzo zakochany w czasie studiów i że była to poważna miłość. Jak podkreślił później Seewald, były papież bardzo cierpiał z jej powodu i zmagał się z ideą celibatu.

Był naprawdę bardzo inteligentnym facetem, przystojnym młodym człowiekiem, estetą, który pisał wiersze i czytał Hermanna Hessego. Kolega ze studiów powiedział mi, że miał całkiem spory wpływ na kobiety i odwrotnie. Decyzja o wyborze celibatu nie była dla niego łatwa

- mówił Seewald w rozmowie z "Die Zeit".

25.05.2006, papież Benedykt XVI w WarszawieBenedykt XVI wiedział, co czeka Kościół? "Nastąpi ogromny przewrót

Próbując naszkicować portret Benedykta XVI jako zwykłego człowieka, opowiadał, że były papież interesował się tym, co dzieje się na świecie, lubił spacerować i chętnie oglądał czarno-białą komedię "Don Camillo i poseł Peppone" o włoskim księdzu i komunistycznym burmistrzu miasta. Ostatecznie w 1951 roku Joseph Ratzinger przyjął święcenia kapłańskie. 

Podsumowując ich spotkania, niemiecki dziennikarz stwierdził, że podczas rozmów z byłym papieżem czuje się, że Benedykt XVI "przeżył swoje życie".

Nie chcę powiedzieć, że jest zmęczony życiem, ale po prostu dał z siebie wszystko, co miał do dania

- podsumował wówczas. 

Ostatnie zdanie przed śmiercią emerytowany papież wypowiedział po niemiecku. Pożegnał się ze swoim życiem, mówiąc: "Jezu, kocham Ciebie".

wpadka w TVPPrezenterka TVP pomyliła jedno zdanie na wizji. Szybko straciła pracę

Więcej o: