Ten napis pojawia się na twoich drzwiach w Święto Trzech Króli? Wiele osób robi to źle!

Należysz do osób, które co roku 6 stycznia w Święto Trzech Króli decydują się nanieść na drzwi charakterystyczny dla tego dnia napis? Wiele osób po dziś dzień nie zdaje sobie sprawy, co tak naprawdę oznaczają litery, którymi oznaczają wejście do domu. Sprawdź, czy i ty nie popełniasz tego błędu!

Koniec grudnia i początek stycznia to czas obfity w różnego rodzaju celebracje szczególnie dla osób wierzących. To właśnie wtedy świętujemy zarówno narodziny Pana Jezusa, początek nowego roku, a także Święto Trzech Króli. W tym szczególnym dniu wiele ludzi po powrocie z kościoła decyduje się oznaczyć drzwi wejściowe swojego domu szczególnym, charakterystycznym napisem. Czy wiedziałaś jednak, że wiele ludzi robi to błędnie? 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Co oznacza napis nanoszony na drzwi w Święto Trzech Króli? Mało kto o tym pamięta

6 stycznia – popularnie nazywany Świętem Trzech Króli – to tak naprawdę Święto Objawienia Pańskiego. Katolicy, chcąc uczcić ten wyjątkowy dzień, udają się najpierw do kościoła, gdzie oprócz odmówienia modlitwy, święcą kadzidło i kredę. Niektórzy decydują się na okadzenie swojego mieszkania, wierząc, że to uchroni ich rodziny przed złem i otoczy Bożą Opieką. 

To właśnie tego dnia znacząca część z nas decyduje się oznaczyć swoje drzwi wejściowe szczególnym napisem: „C + M + B" lub „K + M + B". Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę symbolizują wspomniane litery. 

Zobacz wideo Co oznacza napis K+M+B?

Co napisać kredą na drzwiach, aby nie popełnić błędu? O tym musisz pamiętać!

Naniesienie na drzwi wspomnianego napisu ma symbolizować przyjęcie Nowonarodzonego Chrystusa do naszego domu. Jednak po dziś dzień kwestią sporną pozostaje dylemat czy na pierwszym miejscu powinna znaleźć się litera C czy K. Która opcja jest więc poprawna? 

Pierwsza z nich – „C + M + B" – tłumaczona jest jako „Christus Mansionem Benedicat", czyli „Chrystus mieszkanie błogosławi" lub „Christus Multorum Benefaktor", czyli „Chrystus dobroczyńcą wielu". Druga zaś, czyli „K + M + B", to po prostu pierwsze litery imion królów, którzy odwiedzili Małego Jezuska w stajence (Kacper, Melchior, Baltazar).

Ku zaskoczeniu większości okazuje się, że obie zaprezentowane powyżej formy są poprawne! Wybór jednej z nich należy do wiernych. Jednak wciąż pisząc je na drzwiach, możemy popełnić błąd. Jaki dokładnie? Według źródeł kościelnych prawidłowy napis wyróżnia umieszczony na początku znak krzyża, dopiero później „C + M + B" lub „K + M + B", a na końcu cyfry bieżącego roku kalendarzowego. Mało kto zdaje sobie sprawę, że tylko zawarcie tych trzech elementów da ci pewność, że napisałeś na drzwiach, co należy. 

Więcej o: