Jeszcze niedawno większość świeżo upieczonych małżonków, do swoich teściów zwracało się per mamo i tato. Wszystko za sprawną pewnego historycznego uwarunkowania. Według tradycji podczas wesela kobieta żegnała się ze swoim dotychczasowym panieńskim życiem i wkraczała na zupełnie nową drogą u boku partnera. Wówczas nie towarzyszyła jej już matka, ale teściowa.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
To właśnie ona miała, w pewnym sensie, na nowo wychować żonę swojego syna, która stawała się jej przyszywaną córką. Dlatego też zwracanie się do teściowej "mamo" miało być nie tylko wyrazem szacunku, lecz także wyrażeniem woli ocieplenie relacji synowej z matką męża. Jak wygląda to dziś?
Wstępując w związek małżeński nie da się zapomnieć o fakcie, że zyskujemy wówczas nową rodzinę. Sytuacji tej towarzyszy nie tylko radość i entuzjazm, ale także niekiedy nurtujące dylematy związane z prozą codziennego życia. Wśród nich bardzo często pojawia się pytanie - jak zwracać się do teściów. Na dany temat postanowiła wypowiedzieć się na tiktokowym profilu jedna z użytkowniczek platformy.
Jak zwracać się do rodziców męża? Nie ma na to jednej słusznej recepty. Dla wielu rodziców jest to bardzo ważny moment, dlatego z pewnością powiedzą ci, jak chcą, abyś się do nich zwracała.
- tłumaczyła na TikToku Martyna Musiał.
Zdania internautów w tej sprawie były jednak mocno podzielone.
Słowo 'mamo' nawet nie przeszłoby mi przez usta.
Mój facet mówi do mojej mamy 'pani mamo'.
Mówię 'mamo i tato'. Na początku było dziwnie i przykro w sumie, bo sama nie mam rodziców, ale z czasem jakoś tak samo przyszło.
Mówię 'mamo i tato' dlatego że o to prosili a moi rodzice nie mają nic przeciwko temu.
- komentowali użytkownicy TikToka.
Współcześnie coraz mniej par decyduje się zwracać do swoich teściów "mamo i tato". Zamiast tego małżonkowie postanawiają pozostać przy formie "pan i pani", "proszę teścia, proszę teściową" lub po zyskaniu zezwolenia zaczynają mówić oni do rodziców partnera po imieniu. Wychodzą oni z założenie, że matkę i ojca ma się tylko jednych i to z nimi jest się najbardziej związanym emocjonalnie. Teściowie natomiast znajdują się na dalszym planie.
Oczywiście należy pamiętać, że forma zwracania się do teściów zależy od relacji jakie ma z nimi młoda para. Zaleca się wcześniej wytyczyć granice i ustalić jaka forma będzie najlepsza.