Gdzie wyrzucić choinkę po świętach? Rozwiewamy wątpliwości

Wraz z końcem świąt i nowym rokiem często zaczynamy się zastanawiać, gdzie wyrzucić choinkę. Okazuje się, że odpowiedź w dużej mierze zależy od miejsca, w którym mieszkamy. Podpowiadamy jak to zrobić, by nie dostać mandatu.

Tradycyjnie najczęściej pozbywamy się choinek przed świętem Trzech Króli. Wiele osób jednak robi to zaraz po nowym roku. Gdzie wyrzucić drzewko? A może zamiast tego, warto podarować mu drugie życie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Jak pielęgnować fryzurę afro lub loki?

Gdzie wyrzucić choinkę? Żywe drzewko to odpad biodegradowalny

Żywa choinka to tzw. odpad biodegradowalny, dlatego pociętą powinniśmy wyrzucić do brązowego kontenera BIO, lub tego na odpady BIO zielone (czyli tam, gdzie wyrzucamy trawę czy liście). Taka segregacja pozwoli na przerobienie jej na kompost lub biopaliwo. Ze względu na ich ilość oraz rozmiary, w wielu przypadkach administrator nieruchomości wyznacza miejsca wokół altany śmietnikowej, w których można je zostawiać, by później zostały odebrane. Pamiętaj, że taka choinka powinna być bez ozdób czy doniczki. Dokładne zasady oraz terminy odbioru mogą się różnić w zależności od gminy, dlatego warto śledzić informacje lokalnie. W niektórych miastach funkcjonują także specjalne punkty, w których można oddać drzewko.

Nie wyrzucaj choinki w doniczce. Podaruj jej nowe życie

W przypadku drzewek w doniczce, zamiast wyrzucać, warto podarować im nowe życie w postaci przesadzenia do ogródka. Jeśli takowego nie posiadasz, w mediach społecznościowych czy na lokalnych grupach na pewno znajdziesz chętnego na drzewko. Także niektóre miasta organizują zbiórki. Pamiętaj, tylko by nie sadzić ich na publicznym terenie.

Gdzie wyrzucać sztuczne choinki? Pojemniki na odpady zmieszane lub odbiór

Co w przypadku sztucznych choinek? Te niewielkich rozmiarów wrzucamy do pojemników na odpady zmieszane, a w przypadku sporych drzewek, także należy oddać je do punktu lub poczekać z wystawieniem na dzień odbioru. Pamiętaj, że drzewko powinno być "gołe", tj. bez dekoracji.

Więcej o: