Kiedy rozebrać choinkę? Według tradycji jest na to konkretny dzień. Istnieją jednak drobne odstępstwa

Choinka to niekwestionowanie symbol świąt. Kupujemy ją jeszcze przed świętami, żeby jak najdłużej się nią cieszyć. Kiedy należy ją rozebrać? Okazuje się, że istnieje konkretna tradycja dotycząca rozbierania świątecznego drzewka...

Choinka to piękny symbol, wprowadzający do naszego domu cudowny nastrój oraz zapach

Choinkę kupujemy przed świętami, zgodnie z tradycją, przystrajamy w wigilijny poranek. Przystrajanie choinki to zwyczaj, który uwielbiają dzieci i cała rodzina. Jest on nieodłączną częścią świąt.

Dzieci ubierają choinkę, zdjęcie ilustracyjneDzieci ubierają choinkę, zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne // fot. Grażyna Marks / Agencja Wyborcza.pl

Kiedy powinno się rozebrać choinkę według polskiej tradycji?

Według polskich tradycji choinkę powinno się rozbierać w konkretnych datach. 

Tradycyjna data na rozebranie choinki to święto Trzech Króli, które przypada szóstego stycznia.

Kolejna data, kiedy możemy rozebrać świąteczne drzewko to Niedziela Chrztu Pańskiego. Jest to pierwsza niedziela, po wspomnianym wcześniej święcie Trzech Króli. Możemy zdecydować się na tą datę, jeśli chcemy choinką nacieszyć się trochę dłużej.

Zobacz wideo Blanka Lipińska pokazuje nowe mieszkanie. W salonie czarna choinka

Jeśli jednak nasze drzewko długo wygląda pięknie i chcemy cieszyć się nim jeszcze dłużej, możemy zasugerować się wierzeniem, że choinkę należy rozebrać dopiero drugiego lutego, w święto Matki Boskiej Gromnicznej.

Wiele osób decyduje się też na pozostawienie choinki do wizyty duszpasterskiej, te jednak przeciągają się w czasie, przez co wiele drzewek nie wytrzymuje do wizyty księdza, gubiąc wcześniej igły.

Choinka (zdjęcie ilustracyjne)Choinka (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Jak rozebrać choinkę we właściwy i najprostszy sposób?

Jeśli znasz już tradycyjne terminy na rozebranie choinki, sprawdź jak ją prawidłowo rozebrać.

Warto tutaj przestrzegać kolejności zdejmowania ozdób choinkowych – powinna ona być odwrotna niż kolejność zalecana przy ubieraniu choinki.

Od czego więc zacząć rozbieranie choinki po świętach?

  1. Zacznij od zdjęcia łańcuchów choinkowych
  2. Następnie zdejmij bombki i inne zawieszki
  3. Na samym końcu zajmij się lampkami choinkowymi – zarówno w ich przypadku, jak i łańcuchów choinkowych, pamiętaj, aby je starannie zwinąć i włożyć do oddzielnego opakowania. Dzięki temu w kolejnym roku zaoszczędzisz sporo czasu (i nerwów) przy ich rozplątywaniu…

A wy? Kiedy decydujecie się rozebrać choinkę?

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: