Jak wyczyścić zmywarkę? Wystarczy 4 zł, a brzydka woń i brud zniknie w jednym cyklu

Regularne czyszczenie wnętrza zmywarki to prosty sposób na zapobieganie brzydkiemu zapachowi oraz gromadzeniu się detergentów, minerałów i brudu, które mogą powodować nieprawidłowe mycie zmywarki. Podpowiadamy, jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Możesz pomyśleć, że zmywarka czyści się sama podczas mycia naczyń, ale tak nie jest. Z czasem resztki jedzenia, tłuszczu, nierozpuszczonego detergentu mogą gromadzić się na filtrze zmywarki i ściankach wewnętrznych. Oprócz nieprzyjemnego zapachu i nieestetycznego wyglądu ta maź może również pozostawiać plamy i nalot na szklanych naczyniach, bez względu na to, jak ostrożnie i prawidłowo ładujesz urządzenie. Ponadto gromadzenie się osadów może uszkodzić filtr i pompę zmywarki, co ostatecznie prowadzi do kosztownych napraw.

Zobacz wideo Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę?

Jak wyczyścić zmywarkę octem i sodą oczyszczoną? Wykonaj krok po kroku

Zanim przejdziesz do czyszczenia zmywarki, upewnij się, że wszystkie naczynia zostały, wyciągnięte. Powtarzaj czyszczenie urządzenia mniej więcej co 30 dni, aby wnętrze i naczynia lśniły czystością.

  1. Wyczyść filtr na dnie zmywarki z wszelkich resztek jedzenia lub zanieczyszczeń, takich jak szkło, ziarna popcornu lub małe kawałki papieru.
  2. Wlej 2 szklanki (500 ml) białego octu do szklanej miarki lub innego pojemnika nadającego się do mycia w zmywarce i umieść pionowo w dolnym koszu. Uruchom normalny cykl z wyłączoną opcją suszenia na gorąco, aby wyczyścić wnętrze zmywarki. Nie używaj detergentu.
  3. Po zakończeniu cyklu z octem wsyp 1 szklankę sody oczyszczonej na dno zmywarki i uruchom cykl gorącej wody.

mole spożywcze Rozsyp przyprawę w szafkach, a mole spożywcze znikną w okamgnieniu

Jak czyścić zmywarkę? Częstotliwość ma znacznie

Częstotliwość czyszczenia zmywarki zależy od tego, ile cykli wykonujesz dziennie lub tygodniowo. Zakładając, że codziennie ładujesz urządzenie, oto czynności, które należy wykonywać dzień w dzień, co tydzień i co miesiąc, aby utrzymać zmywarkę w czystości:

  • Codziennie lub po każdym załadowaniu: Usuń widoczne resztki jedzenia z wnętrza komory filtra i spodu zmywarki.
  • Co tydzień: Wytrzyj krawędzie drzwi i uszczelkę, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, a następnie wyjmij i wyczyść filtr.
  • Co miesiąc: Dokładnie wyczyść wnętrze za pomocą cyklu czyszczenia.
  • W razie potrzeby: Wytrzyj zewnętrzną stronę, krawędzie i wnętrze z kropel, plam i filmu.
Więcej o: