Czym wyczyścić dywan? Sięgnij po dwa składniki z kuchni, a będzie wyglądał jak nowy

Pranie dywanów dla wielu z nas jest żmudną i nielubianą czynnością podczas sprzątania. Warto jednak dokładnie umyć je kilka razy w roku, by pozbyć się kurzu oraz niechcianych zabrudzeń. Czym wyczyścić dywan na sucho, a czym usunąć uporczywe plamy? Podpowiadamy.

Pranie dywanów może dla niektórych z nas być niezwykle uciążliwe. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z tego przytulnego dodatku do wnętrza, poznaj dwa skuteczne sposoby na pozbycie się zabrudzeń. Czym wyczyścić dywan, by pięknie się prezentował? Podpowiadamy, jak to zrobić. Wystarczy, że sięgniesz po dwa składniki, które prawdopodobnie masz w kuchni.

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym wyczyścić dywan, gdy są na nim uporczywe plamy? Istnieje sprawdzony sposób

Domowe i szybkie sposoby na sprzątanie nie tylko ułatwiają życie, lecz także pozwalają skorzystać z nich w każdej sytuacji. Wszystko dlatego, że niezbędne składniki prawdopodobnie mamy już w kuchni, ponieważ na co dzień wykorzystujemy je podczas gotowania. Tak jest również z usuwaniem uporczywych plam z dywanu za pomocą octu. Jak to zrobić?

Połącz dwie łyżeczki octu z dwiema łyżeczkami proszku do prania i odrobiną wody, by stworzyć gęstą pastę. Nałóż ją na plamę, a następnie pozostaw do wyschnięcia. Po tym czasie odkurz dywan, a plama powinna zniknąć. Jeśli jednak nadal pozostają na dywanie jakieś ślady, wymieszaj ocet z wodą w proporcjach 1:1 i spryskaj nim obficie plamę. Wyszoruj ją ściereczką z mikrofibry.

Pranie dywanów na sucho domowym sposobem. Nie potrzebujesz specjalistycznych środków

Czym wyczyścić dywan na sucho? Jeśli nie zależy ci na usunięciu konkretnej plamy, lecz na jego odświeżeniu, skorzystaj z pewnego domowego sposobu. Wystarczy, że sięgniesz do kuchni po mąkę ziemniaczaną. Kilka łyżek mąki ziemniaczanej połącz z 3-4 kroplami ulubionego olejku eterycznego. Jeśli wybierzesz ten z drzewa herbacianego, dodatkowo wzbogacisz mieszankę o antybakteryjne właściwości. 

Mieszankę mąki ziemniaczanej i olejku rozsyp na całym dywanie, by dokładnie dostał się między jego włókna. Pozostaw ją na 24 godziny, a po tym czasie dokładnie odkurz dywan. Ten zabieg skutecznie usunie kurz i inne zabrudzenia z materiału, odświeżając dywan.

Więcej o: