Zrób to, a maranta będzie pięknie rosła! "Modląca się roślina" nie jest łatwa w uprawie, ale warto

W przypadku maranty można łatwo popełnić pewien błąd, którego zdecydowanie nam nie wybaczy. I zdarza się to wielu osobom. Ta piękna roślina doniczkowa ma duże wymagania, jednak jeśli ich będziemy przestrzegać, to zyskamy wyjątkową ozdobę domu, która codziennie odprawia pewien swój rytuał.

Maranta to rodzaj roślin doniczkowych pochodzących z Ameryki Południowej, które są coraz bardziej popularne wśród miłośników nieco bardziej wymagających gatunków. To oryginalna roślina, której liście wyglądają bardzo egzotycznie. Najczęściej można je spotkać w ciemnozielonym odcieniu z charakterystycznymi, jasnymi plamami, a także czerwonymi paskami, które są aksamitne w dotyku. W przypadku maranty trzeba ściśle przestrzegać pewnych zasad. Inaczej łatwo i szybko zmarnieje.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego marantę nazywa się modlącą rośliną? Co wieczór wykonuje pewien fascynujący rytuał

Maranta na noc składa liście. To bardzo rzadkie zjawisko wśród roślin doniczkowych. Jej liście przypominają dłonie, dlatego nazywa się ją modlącą. Dodatkowo niektórzy widzą w niej więcej religijnych kontekstów. W przypadku odmiany Kerchoveana można zauważyć 10 plamek, które uważa się za odniesienie do 10 przykazań. 

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Co może pójść źle w uprawie maranty? Ano wiele! Nie dla amatorów

Maranty złe znoszą bezpośrednie światło, zbytnie zacienienie, zbyt ciężkie podłoże, przelanie, przeciągi i suche powietrze. Lista jest dosyć długa, dlatego nie jest to najlepszy wybór dla początkujących. Można ją spotkać w ofercie marketów, a wtedy trzeba pamiętać, że może fatalnie znieść zmianę temperatur podczas przenoszenia jej ze sklepu do domu. Jedną z najważniejszych zasad jest wysoka wilgotna powietrza. Możemy ją regularnie spryskiwać, choć mogą w ten sposób powstać nieestetyczne zacieki na liściach, a nawilżenie będzie chwilowe, gdyż woda szybko wyparuje. Efektywniejszą metodą będzie nawilżacz powietrza lub ustawienie doniczki na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą. Wówczas będzie ona cały czas nawilżała powietrze wokół maranty. Podlewanie jest równie ważne, ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie bardzo mokra. Ażeby maranta miała ładnie wybarwione liście, powinna też mieć dostęp do rozproszonego światła. 

Jeden podstawowy może całkowicie zniszczyć marantę. Trzeba uważać z nawozem

Wiele osób popełnia bardzo poważny błąd przy nawożeniu maranty. Mianowicie absolutnie nie można jej nawozić taką samą dawką nawozu jak w przypadku innych roślin doniczkowych i standardowych zaleceń producenta. Dokarmiany ją w niewielkich ilościach. Dawkę należy dwukrotnie rozcieńczyć (zmniejszyć), ponieważ inaczej można ją "spalić". Liście szybko pożółkną, a korzeni nie da się uratować. Marantę należy nawozić raz w miesiącu, od lutego do września. Najlepszym rodzajem nawozu do użycia jest uniwersalny nawóz do roślin doniczkowych. Ponadto jest to roślina płożąca, dlatego warto jej zapewnić podpórki. 

Więcej o: