Zbliża się silna śnieżyca. Nawet 20 cm śniegu i -14 stopni. Gdzie będzie najzimniej?

Choć za nami rekordowo ciepły sylwester i początek nowego roku, tegoroczna zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Na horyzoncie pojawiły się śnieżyce i możliwy mróz nawet do -14 stopni.

1 stycznia 2023 roku o północy termometry w Słubicach wskazały ok. 16,5°C. Za dnia były one jeszcze wyższe, co uczyniło miniony sylwester oraz przywitanie nowego roku najcieplejszymi w historii. Choć pogoda była iście wiosenna, wszystko wskazuje na to, że zima nie odpuszcza. Jak wskazują wstępne prognozy pogody, na horyzoncie pojawiło się spore ochłodzenie nawet do -14°C i możliwe są śnieżyce. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Jak pielęgnować fryzurę afro lub loki?

Pogoda w Polsce. Na horyzoncie powrót zimy — obfite opady śniegu i temperatura od -14°C

Jak wskazują wstępne modele, wraz z nadchodzącym piątkiem czeka nas ochłodzenie. Wszystko za sprawą wiru niżowego Magdalena, który wędruje znad Bałtyku.

Zdecydowane ochłodzenie od piątku na północnym wschodzie kraju, gdzie ponownie wystąpi ujemna temperatura powietrza. Miejscami pojawiać się będą opady deszczu, na wschodzie i południu również deszczu ze śniegiem, w górach, śniegu

- czytamy na stronie IMGW. W środę pojawią się przejaśnienia oraz opady deszczu, a na północnym wschodzie możliwy deszcz ze śniegiem. W czwartek powrót do dużego zachmurzenia, a ponadto wciąż będą miały miejsce opady deszczu, z dodatkiem śniegu na północy kraju. Temperatura do 10°C, wiatr umiarkowany, momentami dość silny. Jak podaje tvnmeteo.pl, w święto Trzech Króli czeka nas ochłodzenie, od Kaszub przez centrum kraju, aż po Podkarpacie i Lubelszczyznę pojawią się obfite opady mokrego śniegu, a warunki na drogach będą trudne. Termometry wskażą od -4°C do 9°C. Sobota czeka nas pochmurna, ale z przejaśnieniami. Spadnie od 1 do 5 cm śniegu na wschodzie, południu i w centrum. Rano temperatura przy pogodnym niebie może spaść od -11°C do -14°C na północy. W ciągu dnia możliwe od -7°C na Suwalszczyźnie, do 1°C na południowym wschodzie.

W piątek powróci zima. Pojawią się obfite opady śniegu i śnieżyce

O sporym ochłodzeniu w piątek ostrzegają także autorzy portalu fanipogody.pl. Modele prognozy pogody wskazują, że w ten dzień pojawią się opady śniegu, a miejscami także groźne śnieżyce. Wszystko za sprawą niżu głębokiego zasilanego chłodnym, arktycznym powietrzem. Intensywne opady śniegu pojawią się głównie na północy i wschodzie kraju. Jeśli modele się sprawdzą, lokalnie pokrywa śnieżna może przekroczyć nawet 20 cm.

 
Więcej o: