Nawet 1500 zł! Tyle wynosi nowy dodatek elektryczny. Ze składaniem wniosku lepiej nie zwlekać

Wnioski o dodatek elektryczny przyjmowane są już od 1 grudnia 2022. Dla wielu gospodarstw domowych ogrzewających dom prądem to szansa na podreperowanie budżetu. Kto może złożyć wniosek i do kiedy? Zebraliśmy najważniejsze informacje.

Nowy rok dla wielu gospodarstw domowych oznacza podwyżki i to niemałe. Wpływ na taką sytuację ma nie tylko stale rosnąca inflacja, ale również przywrócenie poprzednich stawek VAT. Rząd chcąc zatem wspomóc Polaków, wprowadził zamrożenie cen prądu, a także nowy dodatek elektryczny. Kto może ubiegać się o pieniądze

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Jak pielęgnować fryzurę afro lub loki?

Nowy dodatek elektryczny. Ile wynosi dopłata do prądu? 

Zgodnie z informacją udostępnioną na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska od 1 grudnia 2022 roku wnioski o dodatek elektryczny mogą składać gospodarstwa, których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Jednorazowe wsparcie może wynosić: 

  • 1 000 zł – dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie,
  • 1 500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie. W tym przypadku konieczne jednak jest załączenie potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za rok 2021. 

Kolejnym warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie ogrzewania do CEEB do 11 sierpnia 2022 roku. Na jeden adres zamieszkania może być wypłacony jeden dodatek. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli "pod jednym adresem, ale w odrębnych lokalach mieszka kilka gospodarstw domowych i wykorzystują one różne lub współdzielone źródła ogrzewania wpisane, lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków". Wówczas każde z tych gospodarstw może otrzymać wypłatę. 

Wniosek o dodatek energetyczny. Wzór dostępny jest na stronie rządowej 

Wnioski można składać do 1 lutego 2023 roku w urzędzie gminy, za pośrednictwem ePUAP lub profilu zaufanego. Wzór wniosku można znaleźć tutaj. Pieniądze wypłacone zostaną zaś do 31 marca 2023 roku. Warto przy tym wiedzieć, że wnioski nie zostaną przyjęte od: 

  • gospodarstw posiadających mikroinstalacje PV, które ogrzewają się głównie energią elektryczną,
  • gospodarstw posiadających pompy ciepła oraz mikroinstalacje PV,
  • gospodarstw, które otrzymały pozytywną decyzję ws. dodatku węglowego lub wypłatę dodatku na inne źródła ciepła. 
Więcej o: