Nowy rok dla wielu gospodarstw domowych oznacza podwyżki i to niemałe. Wpływ na taką sytuację ma nie tylko stale rosnąca inflacja, ale również przywrócenie poprzednich stawek VAT. Rząd chcąc zatem wspomóc Polaków, wprowadził zamrożenie cen prądu, a także nowy dodatek elektryczny. Kto może ubiegać się o pieniądze?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zgodnie z informacją udostępnioną na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska od 1 grudnia 2022 roku wnioski o dodatek elektryczny mogą składać gospodarstwa, których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Jednorazowe wsparcie może wynosić:
Kolejnym warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie ogrzewania do CEEB do 11 sierpnia 2022 roku. Na jeden adres zamieszkania może być wypłacony jeden dodatek. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli "pod jednym adresem, ale w odrębnych lokalach mieszka kilka gospodarstw domowych i wykorzystują one różne lub współdzielone źródła ogrzewania wpisane, lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków". Wówczas każde z tych gospodarstw może otrzymać wypłatę.
Wnioski można składać do 1 lutego 2023 roku w urzędzie gminy, za pośrednictwem ePUAP lub profilu zaufanego. Wzór wniosku można znaleźć tutaj. Pieniądze wypłacone zostaną zaś do 31 marca 2023 roku. Warto przy tym wiedzieć, że wnioski nie zostaną przyjęte od: