Wcześniejsza emerytura dla osób urodzonych pomiędzy 1948 a 1969 rokiem wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednak nie każdy może na nią liczyć. Otrzymają ją jedynie ci seniorzy, którzy wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jakie warunki jeszcze muszą spełnić?
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
By seniorzy mogli pobierać wcześniejsze świadczenia, muszą spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy się ono osobom, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnych charakterze. Oprócz tego, na dzień 31 grudnia 2008 roku osiągnęły wymagany wiek emerytalny (różny w zależności od płci i rodzaju pracy), posiadają odpowiedni staż okresów składkowych i nieskładkowych (20 lat w przypadku kobiet, 25 lat w przypadku mężczyzn), osiągnęły wymagany staż pracy o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach i nie są członkami OFE, lub zrezygnują ze środków z OFE na rzecz dochodów budżetu państwa.
Podstawowym warunkiem do przyznania wcześniejszego świadczenia za pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze jest wpis na świadectwie pracy, który potwierdzi, że obejmowane stanowisko kwalifikuje się do tegoż świadczenia. Oznacza to, że osoby zainteresowane wykonywały rodzaj pracy ściśle według wykazu, działu i pozycji wymienionych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 roku lub zajmowały stanowisko pracy wymienione w odpowiednim wykazie, dziale, pozycji i punkcie zarządzenia resortowego lub uchwały. Oprócz tego zainteresowani muszą udowodnić okres, w którym praca w szczególnych warunkach była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku.
Powyższe oznacza, że aby uzyskać wcześniejsze świadczenie, należy przedstawić nie tylko wniosek, ale również: