To pewne! Będzie 14. emerytura 2023. Kiedy ruszą wypłaty? Premier zdradził termin

2 stycznia odbyła się konferencja prasowa z udziałem Mateusza Morawieckiego. Premier potwierdził na niej informację, że czternastka ma zostać wprowadzona na stałe. Zdradził przy okazji, kiedy 14. emerytura 2023 zostanie najprawdopodobniej wypłacona.

Na konferencji prasowej zorganizowanej 2 stycznia wzięła udział minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, premier Mateusz Morawiecki oraz wiceprezes PiS Joachim Brudziński. Politycy podsumowali prace i działania rządu w obszarze polityki społecznej. W trakcie spotkania poruszona została również kwestia "czternastek". Ze strony premiera padły konkretne zapowiedzi. 

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Jak pielęgnować fryzurę afro lub loki?

14. emerytura 2023. To już pewne! Świadczenie ma zostać wprowadzone na stałe

Minister Maląg podkreśliła jak rząd w ostatnich nie tylko miesiącach, ale i latach wspierał seniorów, podkreślając jednocześnie, że na tym nie koniec. Rok 2023 ma przynieść rekordowe podwyżki emerytur za sprawą wprowadzenia kwotowo-procentowej waloryzacji. Świadczenia mają bowiem wzrosnąć o minimum 250 zł. Ponadto ponownie wypłacone zostaną trzynastki i czternastki.

Co więcej, 14. emerytura podobnie jak 13. emerytura ma zostać zagwarantowana na stałe. - Zgodnie z obietnicą pana prezesa Kaczyńskiego, będziemy w najbliższym czasie kierować ten projekt do prac rządowych, a potem do Sejmu. Tak, aby do końca pierwszego kwartału zamknąć już ten proces legislacyjny, aby 14. emerytura była zagwarantowana. – podsumował premier Morawiecki. 

Kiedy 14. emerytura 2023 będzie wypłacona? Jest zapowiedź premiera

Premier dodał, że w 2023 roku czternastki zostaną wypłacone podobnie, jak w roku ubiegłym. Oznaczałoby to, że seniorzy na zastrzyk gotówki w wysokości aktualnie obowiązującej minimalnej emerytury (której wysokość ulegnie zmianie 1 marca 2023), mogą liczyć na przełomie sierpnia i września

Czternastka nie przysługuje jednak wszystkim seniorom. W 2022 roku została wypłacona jedynie tym, których miesięczne świadczenie nie przekraczało 2900 zł brutto. Nie wiadomo na razie czy próg ten zostanie zmieniony. 

Więcej o: