Masz tę monetę pięciozłotową w portfelu? Możesz się wzbogacić. Kolekcjonerzy oferują za nią krocie

Numizmatyka to mało powszechne hobby wśród młodych. Jednak większość naszych rodziców czy dziadków, wciąż ma smykałkę do kolekcjonowania monet. Nie będzie zaskoczeniem fakt, że za niektóre z nich kolekcjonerzy są w stanie zapłacić krocie.

Kolekcjonerzy poszukują rzadkiej monety pięciozłotowej z czasów II RP. Jak twierdzą, jest wyjątkowo cenna. Miłośnicy numizmatyki są w stanie zapłacić za nią nawet 100 tysięcy złotych. Według szacunków liczba takich monet w Polsce jest niewielka. Jest ich zaledwie 25.

Zobacz wideo Jak słaby kurs złotego wpływa na nasze portfele? Wyjaśniamy

Masz tę monetę pięciozłotową w portfelu? Jesteś prawdziwym szczęściarzem

Numizmatycy z zamiłowaniem poszukują niezwykle cennej pięciozłotowej monety. Widnieje na niej wizerunek bogini zwycięstwa - Nike. Te monety wybijano w 1928 roku oraz w latach 1930-1932, ale pięciozłotówka została szybko wycofana z obiegu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ze względu na to zarządzono, że monety zostaną przetopione. Jednak jak to bywa, nie wszystkie udało się zniszczyć. W Polsce zostało kilkadziesiąt egzemplarzy, które dziś są warte istne krocie. Zdecydowanie najcenniejsza jest pięciozłotówka pochodząca z 1932 roku.

Wzór monety pięciozłotowej Nike z 1932 rokuWzór monety pięciozłotowej Nike z 1932 roku commons.wikimedia.org / Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak

Najniższa szacowana wartość tych monet wynosi aż 25 tysięcy złotych. Z kolei za wyjątkowe egzemplarze numizmatycy są w stanie zapłacić ogromne kwoty - nawet 100 tysięcy złotych.

Najdroższa moneta w Polsce. Zapłacono za nią blisko trzy miliony złotych

W Polsce nie brakuje jednak drogich i wartościowych monet. Przed trzema laty odbyła się aukcja, podczas której zapłacono rekordową kwotę za monetę w naszym kraju. 50 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy z 1621 roku sprzedano za 2,8 miliona złotych. Jest pięknie i bogato wykończona. Prawdopodobnie została wybita, by uczcić polskie zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Chocimiem.

Więcej o: