500 plus dla seniora w 2023 roku otrzyma więcej osób! Zmiany w wypłacie świadczenia

500 plus dla seniora to potoczna nazwa stosowana wobec świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Od 1 marca 2023 roku szansę na wypłatę otrzyma więcej osób. Wszystko za sprawą nowego progu dochodowego.

Potoczna nazwa dla świadczenia wynika z faktu, że jak czytamy na portalu GazetaSenior.pl ponad połowa uprawnionych do wypłaty 500 plus, są to seniorzy powyżej 75. roku życia. Dodatkowo jak informuje portal, od 1 marca 2023 roku mają nadejść zmiany w wypłacie świadczenia. Chodzi dokładniej o próg dochodowy, który ma wzrosnąć. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Brejza: Trzeba obronić 500 plus

500 plus dla seniora. Kto może złożyć wniosek? Nie tylko emeryci i renciści

W przypadku świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, jak sama nazwa wskazuje, decydującym czynnikiem wypłaty jest stan zdrowia. O pieniądze może ubiegać się każda pełnoletnia osoba, która dysponuje jednym z poniższych oświadczeń

  • o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydane przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską
  • o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

500 plus dla seniora 2023. Na tym nie koniec warunków. Kolejnym są dochody

Poza stanem zdrowia brane pod uwagę są także dochody wnioskującego. Te obecnie nie mogą przekraczać maksymalnie 1896,13 zł brutto. Od 1 marca próg ten ma wzrosnąć do kwoty 2157,80 zł. To oznacza, że więcej osób będzie miałoby szansę na wypłatę świadczenia. Warto przy tym zaznaczyć, że pełna wysokość dodatku, czyli 500 zł będzie przysługiwała tym, których dochody nie będą wyższe niż 1657,80 zł. W stosunku do pozostałych zostanie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę". 

Więcej o: