Mokre okna po nocy? Oto niezawodne triki na pozbycie się nadmiernej wilgoci z domu

Mokre i zaparowane szyby w domu to problem, z którym boryka się wiele osób w sezonie jesienno-zimowym. Jak skutecznie działać? Przede wszystkim zlokalizuj źródło tej przyczyny. Oto kilka domowych sposobów, które pomogą ci uporać się z nadmierną wilgocią.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zaparowane szyby czy mokre okna to sygnał, którego nie należy ignorować. Oznacza on, że w twoim domu panuje zbyt duża wilgotność powietrza, a to z kolei może być przyczyną pojawienia się pleśni, która bardzo negatywnie wpływa na zdrowie. Z pomocą przychodzą domowe sposoby, które są tańszą alternatywą dla profesjonalnych osuszaczy powietrza.

Zobacz wideo Czy wycięcie pleśni ratuje resztę jedzenia? [NaZdrowie]

Jaka wilgotność w domu jest optymalna? Zaopatrz się w czujnik wilgotności 

To właśnie temperatura w dużej mierze wpływa na poziom wilgotności powietrza. Jeśli wynosi od 19 do 20 stopni Celsjusza, to wilgotność powinna być na poziomie 55-60 procent. Gdy w pomieszczeniach panuje temperatura wahająca się od 21 do 22 stopni Celsjusza, to optymalna wilgotność powinna wynosić od 40 do 45 procent. Dobrym rozwiązaniem, aby regularnie sprawdzać poziom wilgotności w mieszkaniu lub domu jest zakup higrometru. Jego cena wynosi ok. 30 zł.

Pochłaniacz wilgoci do domu. Nie musisz przepłacać, by skutecznie działać

Dobra wentylacja to postawa, o którą każdy z nas powinien się zatroszczyć. Chcąc zapobiec gromadzeniu się wilgoci w kątach ścian, wystarczy, że otworzysz lub rozszczelnisz okna codziennie na ok. kilkanaście minut i zapewnisz w ten sposób dostęp do świeżego powietrza.

Dodatkowo możesz samodzielnie wykonać domowy pochłaniacz wilgoci. Potrzebne ci będą: ryż lub soda oczyszczona oraz woreczek, lub pończocha. Produkt wsyp do środka i ulokuj pod oknem i w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia. To świetna alternatywa dla profesjonalnych urządzeń.

Jeśli lubisz w swoim otoczeniu rośliny, to zadbaj o obecność paprotki. To naturalny pochłaniacz wilgoci, a sama roślina jest niewymagająca w pielęgnacji i upora się z nadmiarem wilgoci w powietrzu.

Więcej o: