Nawet 35 dni wolnego w 2023 roku. Nadchodzą zmiany w urlopach

Nadchodzą zmiany w Kodeksie pracy, których wprowadzenie wymuszają przepisy unijne. Jeśli zostaną one uchwalone, pracownicy będą mogli liczyć maksymalnie nawet na 35 dni wolnego. Komu będą przysługiwać i od kiedy przepisy wejdą w życie?

Resort rodziny od wielu miesięcy pracuje nad zmianami w Kodeksie pracy, do których wprowadzenia zobowiązuje nas dyrektywa unijna. Powinny one wejść w życie już od sierpnia 2022 roku, lecz zgłoszono wiele uwag, nad którymi nadal trzeba było pracować. Na zmianach skorzystają wszyscy pracownicy, lecz ilość dodatkowych dni wolnych będzie uzależniona od indywidualnych sytuacji. Kto otrzyma aż 35 dni wolnego i kiedy zmiany w Kodeksie pracy wejdą w życie?

Zobacz wideo Rząd zapowiada rewolucję kredytową. Ile to będzie kosztowało?

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nadchodzą zmiany w Kodeksie pracy. Dodatkowe dni wolne dla pracowników

Zmiany, nad którymi pracuje resort rodziny, prawdopodobnie ucieszą wszystkich etatowych pracowników. Dzięki nim mogą zyskać nawet 35 dni wolnego, w zależności od indywidualnej sytuacji każdego pracownika. Na jakie zmiany możemy liczyć?

  • 2 dni wolnego na nieprzewidziane sytuacje - do zastosowania, gdy nie możemy przyjść do pracy z powodu działania "siły wyższej". Pracodawca nie będzie mógł nam ich odmówić, a chęć ich otrzymania musimy zgłosić najpóźniej w dniu, w którym chcemy wykorzystać dzień wolny. 
  • 5 dni dodatkowego urlopu opiekuńczego - te dni obowiązują, gdy chcemy zaopiekować się członkiem rodziny lub osobą niespokrewnioną, która z nami mieszka i wymaga wsparcia z powodu poważnych problemów zdrowotnych.
  • 9 tygodni urlopu ojcowskiego - może skorzystać z niego tylko ojciec i nie ma szans na to, by  zbył go na mamę swojego dziecka.
  • Zmiany w urlopie rodzicielskim - urlop ten będzie nieco wydłużony. Po urodzeniu jednego dziecka wyniesie 41 tygodni, a w przypadku ciąży mnogiej do 43 tygodni.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Zmiany mogą nastąpić naprawdę szybko

Okazuje się, że zmiany w Kodeksie pracy mogą nastąpić szybciej, niż się spodziewamy. Jak ustalił Fakt, formułowanie nowych przepisów zbliża się już ku końcowi. Oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zostaną one rozpatrzone 11 stycznia na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, nowa reforma miałaby wejść w życie już w pierwszej połowie 2023 roku.

Więcej o: