Podwójna emerytura jest jak najbardziej możliwa, jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić tylko jedno świadczenie. Aby otrzymać drugie, należy złożyć jeszcze jeden wniosek do innego urzędu. Co więcej, zostanie ono przyznane tylko w trzech przypadkach.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Osoby, które legalnie pracowały za granicą (czyli odprowadzały składki), należą do pierwszej grupy, która ma szansę na podwójne świadczenie co miesiąc. W takim przypadku wniosek trzeba złożyć nie tylko do ZUS-u, ale także organu emerytalnego w państwie, w którym pracowały. Należy jedynie zwrócić uwagę na fakt, że w zależności od kraju, wiek emerytalny lub wymagany staż pracy mogą być inne niż w Polsce.
Także służby mundurowe mogą pobierać podwójne świadczenia z ZUS-u oraz z Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (ZER MSWiA). Wynika to z faktu, że ustalenie wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila jest niemożliwe. Pamiętaj jednak, że druga emerytura przysługuje jedynie tym funkcjonariuszom, którzy do służby przystąpili po 2 stycznia 1999 roku, a po jej zakończeniu podjęli się pracy w cywilu. Pozostali żołnierze na emeryturze muszą wybrać jedno świadczenie, które będzie dla nich bardziej opłacalna.
Na podwójną emeryturę mogą liczyć również rolnicy, którzy opłacali składki zarówno do ZUS-u, jak i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Co istotne, te drugie należy odprowadzać co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet, aby wniosek o ich przyznanie został pozytywnie rozpatrzony.