Wcale nie wygranie milionów. Profesor zdradza 4 rzeczy, które uszczęśliwiają ludzi

Zdaniem profesora medycyny z Harvard Medical School, o szczęśliwym życiu wcale nie decyduje stan konta czy wygrana milionów na loterii, a cztery konkretne rzeczy, na które wpływ ma każdy z nas. - Jeśli nie znasz języka wdzięczności, nigdy nie będziesz w stanie rozmawiać ze szczęściem - mówi.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Joanna Przetakiewicz o książce "Pieniądze szczęście dają". "Brak pieniędzy jest gigantycznym problemem społecznym"

Sanjiv Chopra jest autorem bestsellerów i znanym mówcą motywacyjnym, którego wykłady poruszają m.in. tematy przywództwa, zdrowego trybu życia i medycyny. - Wygranie 20 mln dol. na loterii nie uczyni cię szczęśliwszym. Badania wykazały, że po roku zwycięzcy loterii wracają do swojego poziomu wyjściowego. Niektórzy są nawet mniej szczęśliwi - powiedział podczas TEDx Talk, nie zgadzając się z tym, że za nasze szczęście odpowiada przede wszystkim pieniądze i bogactwo materialne. Co jest zatem według niego kluczem do szczęścia?

Otaczaj się rodziną i "odpowiednio dobranymi" przyjaciółmi"

Prof. Chopra uważa, że podstawowym elementem, który daje szczęście jest rodzina i przyjaciele, a rozwijanie bliskich więzi z ludźmi jest niezbędne do zapewnienia sobie dobrego samopoczucia. Dlatego tak ważne jest, by mieć wokół siebie choć kilka bliskich osób. - Wybierz mądrze swoich przyjaciół i świętuj z nimi wszystko, co małe i dobre - mówi Sanjiv Chopra.

Przebaczaj

Wiele osób przez lata żywi nienawiść do pewnych osób lub ma do nich żal. To duży błąd, który uniemożliwia bycie naprawdę szczęśliwym. Zdaniem eksperta przebaczanie "uwalnia od ciężaru nienawiści i innych niezdrowych emocji, które mogą negatywnie wpływać szczęście".

Dziel się tym, co masz

Nie chodzi tylko o pieniądze, lecz także czas, który jest najcenniejszą walutą dzisiejszych czasów. Pomagając innym, uczestnicząc w zbiórkach czy angażując się w działalność organizacji charytatywnych, łagodzimy stres towarzyszący nam w codziennym życiu i poprawiamy sobie nastrój.

Wdzięczność

W natłoku codziennych zajęć rzadko myślimy o wdzięczności. Co więcej, wiele osób nie docenia i nie potrafi być wdzięcznym za to, co ma.  - Jeśli nie znasz języka wdzięczności, nigdy nie będziesz w stanie rozmawiać ze szczęściem - stwierdził prof. Chopra w czasie swojego wystąpienia. To wdzięczność jest kluczem do szczęścia. Nie odwrotnie. Naucz się więc być wdzięcznym za życie, zdrowie, pracę, bliskich, możliwości... I pomyśl z czym obudziłabyś/obudziłbyś się jutro, gdyby zostało ci wyłącznie to, za co dziś jesteś wdzięczna/wdzięczny?

 
Więcej o: