Wszyscy wiemy, że o zęby należy dbać. Dlatego tak ważna jest regularna wymiana szczoteczki do zębów. Zniszczone włosie lub bakterie namnażające się na szczoteczce mogą przysporzyć nam wielu problemów.
Szczoteczka do zębów powinna być przechowywana w czystości. Po każdym użyciu szczoteczki należy ją dokładnie umyć i pozostawić do wyschnięcia. Szczoteczka nie powinna leżeć w wilgotnym miejscu, aby nie namnażały się na niej bakterie. Najlepiej przechowywać szczoteczkę w pozycji pionowej. Jeśli stosujemy popularne plastikowe etui na szczoteczkę do zębów, pamiętajmy, żeby umieszczać ją w środku, dopiero gdy wyschnie. Nie należy zamykać szczoteczki mokrej lub wilgotnej.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jeśli przechodziliśmy infekcję, wymiana szczoteczki do zębów jest podstawową rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, gdy wyzdrowiejemy. Pamiętajmy, że bakterie i wirusy osiadają na włóknach szczoteczki. Nie ryzykujmy ponownego zakażenia.
Zużyta szczoteczka nie czyści zębów, tak jak powinna. Kiedy włókna tracą sztywność, wypadają i są postrzępione to sygnał, aby zmienić szczoteczkę na nową, ponieważ nie poradzi sobie ona z usunięciem bakterii w jamie ustnej. Szczotkując zęby starą szczoteczką, możemy narazić się na poważne problemy, jak zakażenia jamy ustnej i odkładająca się płytka nazębna.
Jeśli używamy szczoteczki manualnej, należy wymieniać ją średnio co około 3 miesiące. Jeżeli jednak zużywamy i niszczymy szczoteczkę szybciej, należy zrobić to, kiedy włókna będą lekko zniszczone. Jeśli używamy elektrycznych szczoteczek do zębów, głowicę należy wymieniać od 3 do 6 miesięcy.