Kiedy jest tłusty czwartek 2023? Wszystko, co musisz wiedzieć o zbliżającym się święcie pączka!

Kiedy jest tłusty czwartek 2023? Chociaż do objadania się słodkimi pączkami jeszcze sporo czasu, to już wcześniej warto pomyśleć o ciekawych pomysłach na nie. Oczywiście alternatywą są zawsze faworki.

Którego jest tłusty czwartek?

Którego jest tłusty czwartek? Jest to święto ruchome, którego data uzależniona jest od tego, kiedy w danym roku przypada Wielkanoc. Jednocześnie chodzi tutaj o ostatni czwartek karnawału, który poprzedza Niedzielę Zmartwychwstania o 52 dni. Z tego powodu istnieje dość dużą rozbieżność jeśli chodzi o umiejscowienie w kalendarzu tego święta. Czas smażenia pączków i bezkarnego objadania się nimi może bowiem przypaść od 29 stycznia do 4 marca. 

Przepis na pączki z serka to jeden ze sposobów na szybkie przygotowanie smacznej przekąski. Przepis na pączki z serka. Przygotuj się na Tłusty Czwartek!

Tłusty czwartek: kiedy jest i co się z nim wiąże?

Kiedy jest tłusty czwartek i co się z nim wiąże? Święto to rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Bliskość Środy Popielcowej sprawia, że jeszcze bardziej uwydatnia się tutaj kontrast pomiędzy okresem karnawałowej zabawy a czasem postu i pokuty. Tłusty czwartek jest więc tradycyjnie związany z jedzeniem słodkich i tłustych potraw, czyli przede wszystkim pączków i faworków.

Chociaż od jakiegoś czasu furorę robią przepisy na te słodycze w wersji mniej kalorycznej, to jednak tradycja spożywania ciastek smażonych w głębokim tłuszczu sięga głęboko w przeszłość Polaków. Niekiedy wyprowadza się wręcz odniesienia do starożytnego Rzymu lub czasów pogańskich (świętowanie przejścia z zimy do wiosny).

Pewne jest natomiast, że tłusty czwartek miał spore znaczenie w kulturze staropolskiej. Jedzone wówczas pączki niekiedy bardzo różniły się od współczesnych. Nie były tak puszyste, bo robione je z ciasta chlebowego. Najbardziej zaskakujące było jednak nadzienie. Wykonywano je z mięsa, słoniny lub nawet wątróbki. 

Tradycja smażenia pączków ze słodkim nadzieniem zaczęła się rozpowszechniać w dawnej Rzeczpospolitej dopiero w XVI w. 

Zobacz wideo Galaktyczne, kolorowe, pyszne - najlepsze pączki i donaty na tłusty czwartek

Kiedy jest tłusty czwartek 2023? 

Kiedy jest tłusty czwartek w 2023 roku? W dopiero co rozpoczętym roku na dzień pączkowego i faworkowego obżarstwa nie będziemy musieli czekać bardzo długo. Przypada bowiem na 16 lutego. Już w kilka dni później, bo 22 lutego, przypada Środa Popielcowa. Obchody Wielkanocy zaczynają się zaś 9 kwietnia.  

domowe pączki z piekarnika Jak przedłużyć świeżość pączka? Zdradzamy sposoby cukierników

Tłusty czwartek - kiedy zabrać się za przygotowanie łakoci?

Jak przygotować się na tłusty czwartek? Kiedy należy zabrać się za smażenie pączków i faworków? Na szczęście łakocie te najlepiej smakują w niedługi czas po ich przygotowaniu. Już wcześniej warto za to pomyśleć o ciekawym przepisie na nie. Istotne jest zarówno ciasto, jak i nadzienie. Osoby kochające tradycyjne smaki z pewnością będą zachwycone pączkami z nadzieniem różanym. Nie brakuje jednak przepisów na łakocie z kremem, czekoladą czy innym rodzajem dżemu. Można też postawić np. na lżejsze pączki pieczone. 

Jaka jest alternatywa dla tradycyjnych pączków? Można wybrać przepisy np. na pączki tureckie, hiszpańskie, ziemniaczane, marchewkowe czy przygotowywane na piwie. Duży wybór przepisów sprawia, że można w tłusty czwartek przygotować coś szczególnego, co zaskoczy ciekawym wyglądem i smakiem.

Zobacz też: Krótkie wierszyki na tłusty czwartek. Zrób miłą niespodziankę bliskim i czekaj na reakcję

Więcej o: